INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Konec superhrubé mzdy

28.1.2020

Česká superhrubá mzda je nejspíše celosvětovým unikátem v daňovém systému. Koncept superhrubé mzdy prosadil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek v rámci daňové reformy od ledna 2008. Současná ministryně financí Alena Schillerová chce superhrubou mzdu zrušit. Vláda se ke zrušení ostatně zavázala ve svém programovém prohlášení. Konec superhrubé mzdy by pro státní rozpočet znamenalo ztrátu zhruba 25 miliard korun. V březnu, kdy se má jednat o rozpočtu na příští rok, by mělo zaznít konečné slovo.

Zaměstnanci v současnosti ze své mzdy platí 15 procent ze superhrubé mzdy. Reálně je to ovšem 20,1 procenta. Superhrubá mzda vychází z hrubé mzdy zaměstnance, ke které je připočteno 34 procent, tvořených odvody zdravotního a sociálního pojištění zaměstnavatele, a používá se k výpočtu daně z příjmů fyzických osob. Ze superhrubé mzdy, která je výši 134 % hrubé mzdy, se pak následně počítá zmíněných 15 % a po odečtení slevy na poplatníka se určí daň z příjmů fyzických osob. Dle návrhu by nově měli platit zaměstnanci 19 procent z hrubé mzdy. Pokud by se superhrubá mzda zrušila, pro zaměstnance s hrubou mzdou 30 tisíc korun, by to znamenalo úsporu o 330 korun.

ČSSD se staví proti zrušení superhrubé mzdy, neboť se obává výpadku pro státní rozpočet. „Zrušit superhrubou mzdu, se kterou kdysi přišli pánové Topolánek a Kalousek, je zásah do státního rozpočtu takový, který není možné kompenzovat bez zásadních změn na příjmové stránce, a to já jsem v tom materiálu nenašel,“ řekl šéf ČSSD Jan Hamáček.

Naopak ODS se zrušením superhrubé mzdy souhlasí. „Zrušení superhrubé mzdy je jedním z důležitých programových bodů ODS. V Poslanecké sněmovně jsme v tomto volebním období aktivně přišli s návrhem na zrušení superhrubé mzdy při zachování stávající sazby daně ve výši 15 %, což by lidem přineslo 7% růst čistých příjmů. Rozpočet získá i letos navíc více jak 100 mld. Kč na daních díky ekonomickému růstu, a tak nemůže být problém lidem daně skutečně snížit,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček. Dle šéfa ODS Petry Fialy je čas daně zjednodušovat a hlavně snižovat.