INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Izolačka se vrací

21.11.2021

Vláda schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také mimořádný příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Běžně se vyplácí ošetřovné ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu.

Izolačka jako mimořádný příspěvek k ošetřovnému by měla být vyplácena ve výši 370 korun, nejdéle však po dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény. V případě, že součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhne 90 % průměrného výdělku zaměstnance, příspěvek se sníží. Peníze v prvních 14 dnech posílá zaměstnavatel. Výdaje si pak může odečíst ze sociálních odvodů. Příspěvek má být vyplácen nejdéle do 30. června 2022. Návrh ještě musí schválit budoucí vládní koalice.

„Návrhy na krizové ošetřovné a izolačku na vládě schválíme. Budou platit zpětně od 1. listopadu s parametry jako na jaře,“ prohlásila Jana Maláčová. Dodala, že je ve spojení i s budoucím ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), aby se návrhy zákonů projednaly v dolní komoře v legislativní nouzi.

Od 22. listopadu je opět zavedeno plošné testování ve firmách. Testovat se bude nejméně do konce února. První kolečko testů musí proběhnout do 29. listopadu. Povinné testy se budou týkat pouze neočkovaných. Firmám bude doporučeno, aby v maximální míře přešly na home office. Testovat se budou muset i OSVČ. Výjimku ovšem mají očkovaní, osoby, které prodělaly onemocnění covid-19 a také ti, kteří se nejdéle před sedmi dny testovali PCR nebo antigenním testem u poskytovatele zdravotnické služby.

Nově nebudou zdravotní pojišťovny proplácet antigenní tedy. Nárok očkovaných lidí bude na dva hrazené PCR testy za měsíc, pro rozočkované, děti a ty, kteří se nemohou nechat očkovat, až pět měsíčně.