Náhrada mzdy v roce 2017
Od příštího roku dojde ke zvýšení redukční hranice pro nemocenské dávky a náhrady mzdy v době nemoci. Náhradu mzdy poskytuje zaměstnavatel svému zaměstnanci po dobu 14 kalendářních dní nemoci.
Aktuální informace o všem, co nás v poslední době zaujalo a o co se s Vámi chceme podělit. Věnujeme se převážně oblastem, ve kterých pořádáme školení a semináře.
Od příštího roku dojde ke zvýšení redukční hranice pro nemocenské dávky a náhrady mzdy v době nemoci. Náhradu mzdy poskytuje zaměstnavatel svému zaměstnanci po dobu 14 kalendářních dní nemoci.
Od roku 2011 je možné zahrnout do daňově uznatelných nákladů i motivační příspěvek na vzdělání budoucího zaměstnance. Podnikatel si tak může zahrnout náklady na vzdělávání budoucího zaměstnance do daňově uznatelných nákladů až do výše 60 000 korun, či v případě studenta na vysoké škole až 120 000 korun ročně.
V souvislosti se změnou celního zákona dochází ke změně používaného kurzu, a to z kurzu celního na kurz v rámci DPH. Nově budou zpravodajské jednotky pro přepočet cizí měny používat kurz platný ke dni vzniku povinnosti přiznat DPH nebo uskutečnění plnění dle zákona o DPH (pevný kurz nebo denní kurz vyhlašovaný ČNB). V důsledku toho bude kurz pro přepočet stejný jako pro výpočet DPH.
Zákon o evidenci tržeb již vstoupil do účinnosti a v souvislosti s ním došlo ke snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 % s výjimkou alkoholických nápojů. Do elektronické evidence tržeb je zatím zapojeno podle DIČ přes 36 tisíc podnikatelů (údaj k 1.12.). Finanční správa bude provádět kontrolu dodržování EET až po analýze příchozích dat, tedy za několik dnů.
Očekávané změny v daních se dotknou především zdaňování fyzických osob. V dnešním článku jsou některé změny shrnuty.
Některé velké firmy by měly od příštího roku zveřejňovat tzv. nefinanční reporting. V této zprávě budou obsaženy informace o tom, jaký je dopad jejich činnosti na životní prostředí a společnost. Nefinanční informace jsou reakcí na koncept CSR – tedy společenskou odpovědnost firem. Zákonná povinnost o nefinančním reportingu vyplývá z nové směrnice EU (Směrnice 2014/95/EU).
Politici přemýšlí nad možnostmi, jak nadnárodní nebo zahraniční firmy donutit vracet, či nechávat část vydělaných peněz české ekonomice. ČSSD navrhuje uvalit daň na finanční sektor, energetiku a telekomunikace.
Elektronická evidence tržeb je již ve zkušebním provozu. Některé informace ovšem nejsou stále jasné. Budou podléhat evidenci tržeb i platby prostřednictvím platebních bran? Jak se bude postupovat v případě platby prostřednictvím dobírky? V dnešním článku si o této problematice můžete přečíst.
Firmy využívají agenturní zaměstnávání především díky větší flexibilitě zaměstnanců a nižším mzdovým nákladům. Tato možnost zaměstnávání určitým způsobem přednáší podnikatelská rizika a zodpovědnost na jiné subjekty. Avšak podmínky pro tuto činnost se mají v budoucnu zpřísnit. Agentura práce bude muset složit peněžitou kauci.
Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na projektu eNeschopenka, která mění proces posuzování pracovní neschopnosti. eNeschopenky by se takto mohly zadávat již za rok prostřednictvím portálu České správy sociálního zabezpečení.