Rok 2025 přináší pro personalisty a mzdové účetní další významné změny v oblasti zaměstnávání zahraničních pracovníků. Tyto novinky navazují na úpravy zavedené vyhláškou č. 117/2024 Sb., která stanovila zaměstnavatelům povinnou elektronickou komunikaci při plnění informační povinnosti.
Stručné ohlédnutí, aneb jak to platí od roku 2024
Připomeňme, že již od 1. července 2024 jsou zaměstnavatelé povinni hlásit nástup zahraničních zaměstnanců elektronicky před zahájením výkonu práce. K tomu mohou využít tři způsoby: webový formulář na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), odeslání XML zprávy z vlastního softwaru, nebo přímé napojení přes službu GovTalk. Pro různé kategorie cizinců se vyplňují buď informační karty (pro občany EU, jejich rodinné příslušníky a cizince s určitými výjimkami dle § 98 zákona o zaměstnanosti), nebo sdělení o nástupu/ukončení (pro cizince potřebující pracovní oprávnění jako zaměstnanecká karta, modrá karta atd.).
Změny v roce 2025 - nové výjimky z povinnosti mít pracovní oprávnění, změna struktury hlášení
Od 1. ledna 2025 došlo k významnému rozšíření výjimek v § 98 zákona o zaměstnanosti. Pro zaměstnavatele to znamená, že mohou zaměstnat určité kategorie cizinců bez nutnosti vyřizování pracovního oprávnění. U těchto cizinců je však zaměstnavatel povinen před zahájením výkonu práce nahlásit jejich zaměstnání prostřednictvím informační karty. Jedná se o následující tři nové skupiny:
- Cizinci, jejichž výkon práce je v zájmu České republiky (dle § 98 písm. m). Ačkoliv tato kategorie existuje, předpokládá se, že se nebude týkat velkého množství zaměstnavatelů v běžné praxi.
- Občané vybraných států – tzv. „whitelist“ (dle § 98 písm. u). Jedná se o cizince ze specificky určených zemí, kteří pro práci v ČR nepotřebují pracovní oprávnění. Zaměstnavatel u nich pouze vyplní informační kartu a jako důvod výjimky uvede § 98 písm. u). Původní seznam těchto zemí zahrnoval například Austrálii, Japonsko či Korejskou republiku.
- Cizinci vykonávající uměleckou činnost (dle § 98 písm. v). Tato výjimka se týká například cizinců působících jako členové uměleckých souborů, například v divadlech. I zde se pro jejich nahlášení využívá informační karta.
Rozšíření "whitelistu" zemí od března 2025
K další změně došlo 1. března 2025, kdy byl výše zmíněný "whitelist" zemí (dle § 98 písm. u) rozšířen. K dosavadním devíti státům přibyl Tchaj-wan, čímž se celkový počet zemí na tomto seznamu zvýšil na deset. Občané těchto deseti zemí tedy mohou v ČR pracovat bez pracovního oprávnění, pouze na základě vyplněné informační karty ze strany zaměstnavatele.
Změna formátu datové zprávy od 1. dubna 2025
Od 1. dubna 2025 došlo novelou vyhlášky č. 117/2024 Sb. ke změně formátu, obsahu a struktury datové zprávy pro hlášení.
- Uživatelé webových formulářů zaznamenají změny přímo v online rozhraní.
- Zaměstnavatelé odesílající data z vlastního softwaru (ve formátu XML) nebo přes GovTalk musí mít aktualizovaný program a přestože změna platí od 1. dubna 2025, byla prodloužena lhůta a software musí být upraven nejpozději do 30. června 2025. Od 1. července 2025 je nutné používat novou verzi, jinak hrozí zamítnutí hlášení.