Souhrn hlavních novinek
Se začátkem nového roku vstoupilo v platnost mnoho plánovaných novinek. Ty nejdůležitější si shrneme v dnešním článku.
Aktuální informace o všem, co nás v poslední době zaujalo a o co se s Vámi chceme podělit. Věnujeme se převážně oblastem, ve kterých pořádáme školení a semináře.
Se začátkem nového roku vstoupilo v platnost mnoho plánovaných novinek. Ty nejdůležitější si shrneme v dnešním článku.
Český statistický úřad zveřejnil data za třetí čtvrtletí týkající se české ekonomiky. Hrubý domácí produkt stoupl o 0,4 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem. Meziroční růst HDP zpomalil z 2,7 na 2,5 procenta.
Zaměstnavatelé s více než 25 lidmi musí zaměstnávat minimálně čtyři procenta lidí se zdravotním postižením. Za nesplnění této povinnosti je zaměstnavatel povinen odvést do státního rozpočtu za každou osobu se zdravotním postižením, kterou by měl zaměstnávat.
Ten, kdo má vyšší příjmy, pravděpodobně platí solidární daň. V loňském roce na solidární dani lidé zaplatili více než 5,5 miliardy korun.
Elektronické neschopenky budou lékaři povinně rozdávat od ledna příštího roku. Dojde tak k elektronizaci zpracování dočasných pracovních neschopností a ke zjednodušení v předávání informací mezi nemocnými, ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli. Nemocní tak nebudou muset předávat zaměstnavateli příslušné doklady.
Od ledna by mělo dojít v České republice ke zvýšení minimální mzdy o 1 250 korun na 14 600 korun. Letos si lidé nejméně vydělají 13 350 korun. Minimální mzdu pobírá zhruba 150 tisíc lidí. Odbory požadovaly růst o 1 650 korun, zaměstnavatelé chtěli přidat maximálně 700 korun.
Paušální daň by měla začít platit od roku 2021 - představuje jednu platbu měsíčně oproti současnosti, kdy živnostníci platí tři odvody (daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné). Paušální daň budou moci využívat podnikatelé, jejichž roční příjem nepřekročí jeden milion korun.
Vláda schválila sedmiprocentní daň pro velké internetové firmy jako jsou Facebook nebo Google. Tyto nadnárodní korporace daní své příjmy ve svých sídlech. Vzniká pak velký nepoměr ve finanční částce, kterou firma zaplatí na daních v České republice.
Úroky z hypotéky a z úvěrů na bydlení je možné si odečíst od základu daně z příjmů až do částky tři sta tisíc korun ročně. V dnešním článku si shrneme podmínky pro uplatnění tohoto odpočtu.
Dle statistik Českého statistického úřadu v minulém roce byly historicky nejvyšší výdaje na výzkum a vývoj vynaložené z tuzemských veřejných a privátních zdrojů.