INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

V Evropské unii má Česká republika nejnižší nezaměstnanost

11.5.2022

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v měsíci březnu klesla na 6,2 procenta. V zemích platící eurem se nezaměstnanost dostala na 6,8 procent. Dle Eurostatu se tak jedná o nejnižší hodnotu za dobu sledování dat. Nejnižší nezaměstnanost je nadále v České republice, následované Německem a Polskem. Naopak největší podíl nezaměstnaných je ve Španělsku (13,5 %) a Řecku (12,9 %) a Itálii (8,3 %).

Dle aktuálních dat Ministerstva práce a sociálních věcí nezaměstnanost v České republice v dubnu klesla na 3,3 procenta. Oproti březnu je nižší o jednu desetinu procentního bodu. Malá nezaměstnanost je i ovlivněna začátkem sezónních prací. Celkový počet uchazečů o zaměstnání byl 243 658 lidí. Počet volných pracovních míst byl 344 350.

Nejnižší nezaměstnanost měl v dubnu Pardubický kraj. Bez práce zde bylo 2,3 procenta lidí. Naopak největší míra nezaměstnanosti 5,3 procenta byla v Ústeckém kraji.

Bez práce byli nejčastěji lidé s nižší kvalifikací (vyučení bez maturity a se základním vzděláním). Průměrný věk nezaměstnaných byl 43,8 roku. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných (déle než jeden rok) se meziročně zvýšil o 3,6 procentního bodu na 33,4 procenta uchazečů.

Zaměstnavatelé nejčastěji poptávají dělníky výstavby budov, obsluhu vysokozdvižných vozíků, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů a tahačů, zedníky, ostatní pomocníky ve výrobě nebo uklízeče a kuchaře. Nejvyšší počet volných pracovních míst je v Praze, kde je volných 88 791 míst.

„Pokud jde o výhled do dalších měsíců, bude se vše odvíjet od ekonomického vývoje s ohledem na průběh válečného konfliktu na Ukrajině či aktuální pandemické situace a s ní spojených přijatých bezpečnostních opatření,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Od zahájení ruské invaze na Ukrajině nastoupilo do práce v České republice celkem 35 943 Ukrajinců. Největší počet Ukrajinců pracuje v Plzeňském kraji. Ukrajinci nejčastěji pracují jako montážní dělníci výrobků a zařízení, dále ve stavebnictví, ve výrobě nebo v dopravě.