INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Třetí pilíř penzijního spoření

12.11.2015

Poslanecká sněmovna schválila změny třetího důchodového pilíře. Spoření na důchod v třetím pilíři (dříve penzijní připojištění) se výrazně změní. Od příštího roku budou moci spořit i děti a zvýší se i daňové úlevy. Mělo by být i výhodnější postupné vyplácení naspořených peněz.

V současnosti si mohou poplatníci daně od základu daně odečíst díky penzijnímu připojištění maximálně 12 tisíc korun. Tato částka, kterou lze odečíst se rovná úhrnu příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem na zdaňovací období sníženému o 12 tisíc korun. Od příštího roku lze odečíst až 24 tisíc. Odečíst půjde jen úhrn částí měsíčních příspěvků, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek. Maximální státní příspěvek zůstává na úrovni 1 000 korun. Změna se dotkne pouze těch, kteří měsíčně spoří více než 2 000 korun.

Sněmovna také podpořila zvýšení hranice pro daňovou úlevu pro příspěvek zaměstnavatele na pojištění a penzijní produkty z 30 na 50 tisíc korun. Nárok na dávky by se měl snížit z 65 na 60 let. Dle ministra financí Andreje Babiše schválená změna přijde státní pokladnu asi na miliardu korun. Dle něj je schválená změna dobré opatření, jak motivovat lidi si více spořit na penzi.

Podle schválené poslanecké změny by si lidé ve věku 18 let mohli jednorázově vybrat třicet procent částky, kterou si sami naspořili. Budou muset avšak spořit nejméně deset let a v posledních dvou letech nezměnili penzijní společnosti.

Dle návrhu by se mělo zvýhodnit postupné vyplácení naspořených peněz, neboť penze vyplácená déle než deset let by byla stejně jako doživotní penze osvobozena od daně z příjmů. Mělo by dojít i ke zvýšení regulované provize zprostředkovatelů za uzavření smlouvy o důchodovém spoření na dvojnásobek, byla by zhruba 1 760 korun. Navíc zprostředkovatelé získají administrativní úlevu ve formě prodloužené platnosti registrace České národní banky z jednoho na dva roky a dojde k úpravě poplatků, které si mohou fondy účtovat.

Zrušení druhého penzijního pilíře sněmovna již schválila a od začátku příštího roli v něm už nebude možné spořit. Penzijní fondy budou zrušeny v červenci a peníze by se měly převést nejpozději začátkem ledna 2017. Lidé si budou moci nechat peníze převést na účet, poslat poštovní poukázkou či převést jako příspěvek do dobrovolného třetího pilíře.