INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Schválení otcovské dovolené

17.5.2016

Vláda v minulém týdnu schválila kromě zavedení týdenní placené otcovské dovolené i sirotčí důchod pro více dětí i nemocenskou pro dobrovolné hasiče.  S návrhem o zavedení týdenní placené otcovské dovolené přišla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která i přes odpor ministra financí Andreje Babiše uspěla.

Pokud novelu zákoníku práce odsouhlasí senátoři i prezident, začne se otcovská vyplácet v průběhu roku 2017. V České republice se rodí kolem 100 000 dětí. Dávka by státní rozpočet měla stát 630 až 800 miliónů korun ročně – záleží na tom, kolik otců novinku skutečně využije. Stát by přišel o 72 až 93 milionů na daních.

„Účelem této novinky je především posílení vazby mezi dítětem a jeho oběma rodiči v raných týdnech života dítěte, podpora a motivace otců k zapojení se do rané péče o dítě a následně rozvoj vztahů v rámci rodiny,“ uvádí ministerstvo v důvodové zprávě. Otcovskou budou moci pobírat muži po dobu jednoho týdne a budou si ji moci vybrat v prvních šesti týdnech po porodu. Stát by jim během tohoto týdne vyplatil dávku vypočtenou stejným způsobem jako v případě mateřské. Na otcovskou by měli mít nárok jak zaměstnanci, tak i podnikatelé, kteří si platí dobrovolné nemocenském pojištění.

Otcovská by měla nahrazovat ušlou čistou mzdu lidem, kteří si vydělají přibližně od 15 do 25 tisíc korun hrubého měsíčně. Pokud by příjem byl vyšší, než je průměrná mzda, měl by podíl otcovské k čistému příjmu postupně klesat.

Jak již bylo napsáno, přísnější podmínky platí pro OSVČ. Nemocenské pojištění je u nich dobrovolné, a pokud bude chtít otec dosáhnout na otcovskou, bude muset nemocenské pojištění platit minimálně tři měsíce a to před nástupem na otcovskou.

Dalším bodem jednání byl sirotčí důchod, na který by mělo dosáhnout více dětí. Sirotčí důchod by mohli získat sirotci, pokud jejich zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň rok sociální odvody, či pokud jejich rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody alespoň dva roky. Minimální sirotčí důchod letos činí 2 748 korun měsíčně, od ledna by se měl zvýšit.
Do novely chce kabinet i přidat nemocenskou pro dobrovolné hasiče. Dobrovolní hasiči by tak měli dostávat při nemoci či úrazu při zásahu a také v karanténě z nemocenské celý svůj vyměřovací základ, stejně jako profesionální hasiči.