INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Průměrné mzdy v České republice

6.3.2018

Průměrná mzda dle dat Českého statistického úřadu vzrostla o 7 %. Tento růst by měl i v roce 2018 nadále pokračovat. Na konci loňského roku byla průměrná mzda ve výši 29 050 korun. Co se týče počtu zaměstnaných lidí v České republice, ve většině krajů počet vzrostl, nejvíce ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Naopak největší odliv zaměstnaných lidí byl v primárním sektoru (těžba surovin, zemědělství či lesnictví), především v Královehradeckém kraji.

Průměrná mzda byla nejvyšší v hlavním městě Praze, kde na konci roku 2016 činila téměř 35 200 korun. Nejhůře na tom byli zaměstnanci v Karlovarském kraji, kde mzdy byly o více než 11 tisíc korun nižší.

Peníze se dle průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika nejvíce přidávaly ve finančním sektoru a u v uniformovaných sborech. Těmto zaměstnancům se dle provedeného průzkumu navýšil příjem nejvíce. Navýšení mzdy pak mnoho dotázaných využilo ke splácení dluhů. Zaměstnanci z oboru informačních technologií (36 %) začali po zvýšení platu méně plánovat nákupy a utrácejí spontánněji.

Přidávalo se i v automobilovém průmyslu, kde je průměrná mzda zhruba o 8 000 korun vyšší, než je celostátní průměr. Dle mluvčího Sdružení automobilového průmyslu Miroslava Konvaliny je vyšší průměrná mzda ve všech kategoriích výrobců. Nejvyšší mzdy jsou u finálních výrobců vozidel. Výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl se domnívá, že vyšší produktivity práce a růstu přidané hodnoty ve firmách je dosahováno díky každoročnímu růstu počtu zaměstnanců ve výzkumu a vývoji a rostoucími výdaji, které do této oblasti směřují.

V loňském roce stoupla tuzemská výroba osobních aut o pět procent na rekordních 1,414 milionu vozů. Dařilo se i exportovat, kdy se export zvýšil o pět procent.

Kvůli nedostatku zaměstnanců a vysoké poptávce i například obchodní řetězce výrazně zvýšily nástupní plat i průměrnou mzdu svých zaměstnanců. Na pozici pokladních se nástupní mzda v současnosti vyšplhala až na 28 tisíc korun. Firmy se snaží i nalákat nové zaměstnance prostřednictvím různých benefitů, jako jsou stravenky, delší dovolená, dny volna za práci o svátcích apod.