V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Průměrná mzda opět vzrostla

10.9.2019

Průměrná mzda v České republice na konci prvního pololetí překročila hranici 34 tisíc korun. Meziročně se tak průměrná mzda zvýšila o 7,2 procenta. Po očištění od inflace hrubá mzda vzrostla o 4,3 procenta.

Vzrostl i medián mezd. Oproti předchozímu roku o 6,9 procenta na 29 127 korun. U mužů medián vzrostl na 31 764 korun a u žen 26 375 korun.

„Nejrychlejší meziroční růst mezd zaznamenávají zaměstnanci ve školství, kterým bylo přidáno na začátku roku a také v administrativě. Menší nárůsty mezd jsou naopak v sektoru těžby či energetice. Hlavním tahounem růstu mezd tak zůstává stát, který v novém roce plošně zvyšoval platy státních zaměstnanců,“ uvedl Michal Brožka, ekonom Komerční banky.

Dle Českého statistického úřadu největší výplaty měli pracovníci v bankách a pojišťovnách, jejichž průměr dosáhl 63 852 korun. Na druhém místě skončili zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech, kteří si vydělali zhruba o 6 000 korun méně. Průměrnou mzdu ve výši 47 205 dostali na účet zaměstnanci ve výrobě elektřiny, plynu a tepla. Nejnižší mzdy pobírali zaměstnanci v oborech ubytování, stravování a pohostinství. Vydělali si průměrně 19 947 korun.

Nejvyšší průměrnou mzdu obdrželi zaměstnanci v Praze – 42 297 korun. Nejhůře na tom byli zaměstnanci v Karlovarském kraji – 29 691 korun. Nejvyšší meziroční nárůst průměrné mzdy zaznamenal Moravskoslezský kraj, a to o 7,8 procenta.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje pro příští rok růst minimální mzdy zhruba o deset procent, tedy o 1 350 korun na částku 14 700 korun. Odbory požadují růst minimální mzdy na 15 tisíc korun. Ovšem dle Svazu průmyslu a dopravy by navýšení mělo dosahovat nejvýše pět procent, což představuje vzrůst asi o 700 korun. Důvodem je zpomalení ekonomiky.

Hospodářská komora nedoporučuje vůbec žádné zvýšení. Růst by měly zaznamenat i platy ve veřejné správě, které by se dle sociálních demokratů měly zvýšit o 5,2 procenta. Ministryně financí Alena Schillerová navrhuje navýšení platů ve veřejném sektoru o tři procenta. Schillerová by chtěla navýšit minimální mzdu tak, aby byl v příštím roce zachovám poměr minimální a průměrné mzdy. Poměr minimální a průměrné mzdy je nyní asi 40 procent.