INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Průměrná mzda opět vzrostla

10.9.2019

Průměrná mzda v České republice na konci prvního pololetí překročila hranici 34 tisíc korun. Meziročně se tak průměrná mzda zvýšila o 7,2 procenta. Po očištění od inflace hrubá mzda vzrostla o 4,3 procenta.

Vzrostl i medián mezd. Oproti předchozímu roku o 6,9 procenta na 29 127 korun. U mužů medián vzrostl na 31 764 korun a u žen 26 375 korun.

„Nejrychlejší meziroční růst mezd zaznamenávají zaměstnanci ve školství, kterým bylo přidáno na začátku roku a také v administrativě. Menší nárůsty mezd jsou naopak v sektoru těžby či energetice. Hlavním tahounem růstu mezd tak zůstává stát, který v novém roce plošně zvyšoval platy státních zaměstnanců,“ uvedl Michal Brožka, ekonom Komerční banky.

Dle Českého statistického úřadu největší výplaty měli pracovníci v bankách a pojišťovnách, jejichž průměr dosáhl 63 852 korun. Na druhém místě skončili zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech, kteří si vydělali zhruba o 6 000 korun méně. Průměrnou mzdu ve výši 47 205 dostali na účet zaměstnanci ve výrobě elektřiny, plynu a tepla. Nejnižší mzdy pobírali zaměstnanci v oborech ubytování, stravování a pohostinství. Vydělali si průměrně 19 947 korun.

Nejvyšší průměrnou mzdu obdrželi zaměstnanci v Praze – 42 297 korun. Nejhůře na tom byli zaměstnanci v Karlovarském kraji – 29 691 korun. Nejvyšší meziroční nárůst průměrné mzdy zaznamenal Moravskoslezský kraj, a to o 7,8 procenta.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje pro příští rok růst minimální mzdy zhruba o deset procent, tedy o 1 350 korun na částku 14 700 korun. Odbory požadují růst minimální mzdy na 15 tisíc korun. Ovšem dle Svazu průmyslu a dopravy by navýšení mělo dosahovat nejvýše pět procent, což představuje vzrůst asi o 700 korun. Důvodem je zpomalení ekonomiky.

Hospodářská komora nedoporučuje vůbec žádné zvýšení. Růst by měly zaznamenat i platy ve veřejné správě, které by se dle sociálních demokratů měly zvýšit o 5,2 procenta. Ministryně financí Alena Schillerová navrhuje navýšení platů ve veřejném sektoru o tři procenta. Schillerová by chtěla navýšit minimální mzdu tak, aby byl v příštím roce zachovám poměr minimální a průměrné mzdy. Poměr minimální a průměrné mzdy je nyní asi 40 procent.