INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Pracující důchodci – slevy na dani a zálohy na pojistném

23.5.2014

V současné době stále více důchodců pracuje.  Dříve si tito senioři mohli uplatnit slevu na dani. V rámci úsporných opatření byla ale sleva pro pracující důchodce zrušena.  Avšak Občanští demokraté předběhli vládu a navrhují znovu umožnit pracujícím důchodcům uplatnit roční slevu na dani ve výši 24 840 korun.  Přitom právě za vlády Petra Nečase spolu s dalšími koaličními partnery bylo před dvěma roky prosazeno, že se sleva pro důchodce zruší.

"Omezení slevy bylo zavedeno jako krátkodobé, dočasné. V době, kdy ekonomika roste, se cítíme povinni navrhnout opět zavedení slevy," uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala. Se znovuzavedením slevy na dani pro pracující důchodce počítají v koaliční smlouvě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.  Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl: „Nebereme to jako závod. Pracujícím důchodcům bude nakonec jedno, kdo s tím přišel jako první, ale aby tu slevu opět měli.“ Přitom právě on tehdy hlasoval pro zrušení slevy. Oponoval tím, že vývoj ekonomiky je lepší než za Nečasovy vlády.

Novela zákona o daních z příjmů, která navrací pracujícím důchodcům slevu na dani, by měla začít platit už od roku 2015. Státní rozpočet by tak měl být ochuzen o 2,5 miliard korun ročně.

Co se týče záloh na pojistném, výdělečně činní důchodci platí pojistné ze skutečného rozdílu mezi příjmy a výdaji. Podnikající důchodci jsou totiž považováni za OSVČ vedlejší, což znamená, že nemusí platit minimální vyměřovací základ. Pokud důchodce s výkonem výdělečné činnosti začíná, nemusí v prvním roce platit zálohy na zdravotním pojištění. Částku musí zaplatit až poté, co odevzdá přehled o příjmech a výdajích za uplynulý rok, ze kterého se pojistné vypočte. V dalších letech už musí zálohy na zdravotní pojištění platit.

Stejné podmínky se týkají i záloh na důchodové pojištění. Pokud důchodcovy výdělky nejsou vyšší než zákonem stanovená hranice pro vedlejší činnost, sociální pojištění nemusí platit vůbec. V letošním roce se jedná o částku 62 261 Kč. Když tuto hranici překročí, platí pojistné z rozdílu mezi příjmy a výdaji. V dalším roce se potom hradí zálohy dle skutečného zisku v minulém roce.