V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Papírové neschopenky končí

10.12.2019

Elektronické neschopenky budou lékaři povinně rozdávat od ledna příštího roku. Dojde tak k elektronizaci zpracování dočasných pracovních neschopností a ke zjednodušení v předávání informací mezi nemocnými, ČSSZ, lékaři a zaměstnavateli. Nemocní tak nebudou muset předávat zaměstnavateli příslušné doklady.

Od ledna spuštěný systém z dosavadních pěti díků neschopenky ponechává tři. Dva se budou posílat elektronicky, jeden (průkaz práce neschopného pojištěnce) bude v papírové podobě jako předvyplněný tiskopis, do kterého bude lékař postupně doplňovat pouze informaci o datu, ke kterému neschopnost trvá, a o datu další kontroly.

V praxi to bude fungovat tak, že lékař vyplní první díl vznik neschopnosti v aplikaci ČSSZ pomocí elektronického certifikátu. Poté údaje pošle na správu sociálního zabezpečení. Lékař ovšem ještě musí vytisknout druhý díl neschopenky a ručně do ní vypsat údaje například o příští kontrole či změně vycházek (tyto změny musí vyplnit i elektronicky). Třetím dílem se neschopenka elektronicky ukončí.

Lékaři budou eNeschopenky vystavovat buď z vlastního lékařského či nemocničního softwaru, nebo používáním bezplatné webové aplikace eNechopenka na ePortálu České správy sociálního zabezpečení. Toto elektronické podání následně zpracuje zaměstnavatel či ČSSZ.

Lékaři s novým projektem moc nesouhlasí. „Současné e-neschopenky jsou dalším typickým příkladem elektronizace na český způsob a rozhodně nejsou plně elektronické. Nadále budeme muset část neschopenky tisknout, a dokonce vypisovat ručně. Tento nedotažený projekt navíc dva měsíce před svým spuštěním vykazuje značné nedostatky a vyvolává řadu otázek, na které jsme nedostali jednoznačné odpovědi. Žádáme proto ministerstvo o rychlé jednání,“ uvedl již dříve předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) MUDr. Petr Šonka. Lékaři varují i na chybějící možnost jednoduchého storna při administrativní chybě nebo v případě, že si nemocný zaměstnanec rozmyslí nastoupit na neschopenku a vezme si radši například dovolenou.

Nemocný pojištěnec nově nebude muset do zaměstnání nosit žádný papír. Svého zaměstnavatele o dočasné pracovní neschopnosti informovat ovšem musí (například prostřednictvím e-mailu či telefonem). Zaměstnavatel informaci o pracovní neschopnosti stejně ale dostane prostřednictvím datové schránky, nebo přihlášením do ePortálu a informace si z něj vygeneruje.