INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Minimální mzda vzroste na 11 tisíc korun

12.10.2016

Vláda před krajskými a senátními volbami rozhodla o zvýšení minimální mzdy ze současných 9 900 na 11 tisíc korun. Schválila tak návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zvyšuje minimální mzdu už potřetí za sebou.  V současnosti minimální mzdu pobírá asi 3,2 procenta zaměstnanců.

Od roku 2017 tedy minimální hodinová mzda bude činit 66 korun (v současnosti je to 58,70 korun). Ruší se i zvláštní sazba minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Odbory požadovaly minimální mzdu ještě o 500 korun vyšší, pro zaměstnavatele byla přijatelná částka 10 600 korun.

„Pracovat se musí vyplatit. Považuji proto za důležité, aby v době růstu ekonomiky rostla i odměna zaměstnanců a aby lidé, kteří pracují za minimální mzdu, měli vyšší příjmy než ti, kteří nepracují vůbec,“ vyjádřil se ke zvýšení minimální mzdy Bohuslav Sobotka.

Zvýšení mzdy se ovšem nesetkalo jenom s pozitivní odezvou. Opozice například kritizovala to, že vláda zvýšila mzdy dva dny před volbami.

Minimální mzda tak bude dosahovat 38,2 procenta průměrné mzdy. Zaměstnavatelé budou mít v souvislosti se zvýšením minimální mzdy náklady ve výši cca 3,5 miliardy korun. Stát bude mít dodatečné výdaje ve výši 610 miliónů korun.

Dle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je problematický i institut zaručené mzdy, který se dotýká větší skupiny zaměstnanců. Zaručená minimální mzda stanoví nejnižší cenu práce s ohledem na složitost, odpovědnost a namáhavost vykonávané práce.
Vláda na svém zasedání i schválila zvýšení mezd řidičům linkových autobusů. Od příštího roku mzdy řidičů linkových autobusů vzrostou zhruba o třetinu z nynějších 71,60 korun na hodinu na  98,10 korun. Kromě růstu hodinové mzdy by se měl zvýšit i příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na 78 korun na hodinu

Nově by měl být zaveden příplatek za náročné pracovní prostředí ve výši 6,60 korun za hodinu. „Minimální garantovaný příjem řidiče autobusu při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se tak zvýší přibližně o 7800 měsíčně,“ uvedl premiér Sobotka.