INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Další zvýšení životního a existenčního minima

20.7.2022

Kvůli pokračující inflaci by se od července mělo opět zvýšit životní a existenční minimum. Naposledy se nejnižší částky pro život zvýšily od dubna, a to o deset procent. Návrh připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí a nařízení by měla ještě schválit vláda. Minima by se měla zvýšit o 8,8 procent.

Minimum může vláda podle zákona valorizovat od ledna, jestliže náklady na výživu a osobní potřeby za příslušné období rostly aspoň o pět procent. Částky může upravit ale i v mimořádném termínu.

Životní minimum by se mohlo od července zvýšit z 4 250 korun na 4 620 korun. V rodině je částka pro dospělé i děti nižší. U první dospělé osoby v domácnosti by se částka měla zvednout z 3 910 korun na 4 250 korun. U druhé a další osoby v domácnosti z 3 530 korun na 3 840 korun. U dětí do šesti let by mělo dojít ke zvýšení z 2 170 korun na 2 360 korun. Částka životního minima pro nezaopatřené děti od šesti do 15 let se navrhuje zvýšit z 2 670 korun na 2 900 korun a od 15 do 26 let pak z 3 050 korun na 3 320 korun. Existenční minimum by se mělo zvednout z 2 740 korun na 2 980 korun. „Tato podpora míří na nízkopříjmové rodiny, i na rodiče, samoživitelky, na všechny, kteří jsou v obtížné situaci,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Minimum slouží pro stanovení nároku na dávky i pro výpočet některých podpor. Po zvýšení minima by tak mohlo více rodin dosáhnout na přídavky na děti, které jsou vypláceny do 3,4násobku životního minima či na porodné, jež je poskytováno do 2,7násobku životního minima.

Více peněz dostanou ti, kdo pobírají příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení či příspěvek při pěstounské péči. Navýší se také mimořádná okamžitá pomoc. Měla by se i zvednout částka nezabavitelného minima u dlužníků. Od minima se případně odvozují i alimenty.