Od roku 2020 by se měly zvýšit daně na tabák, alkohol a hazard. Je to reakce na růst dostupnosti návykových látek, což je způsobeno zvyšující se životní úrovní. Zvýšení této daně i dlouhodobě doporučuje WHO a OECD. Na spotřební dani z lihu inkasoval stát v minulém roce 7,9 miliard korun, na spotřební dani z tabákových výrobků 58,8 miliard korun a 9,8 miliard korun na hazardu. Spotřební daň by se u vybraných výrobků měla v příštím roce zvýšit přibližně o 10 %.
Dle ministryně financí Aleny Schillerové by zvýšení daně mělo přinést do rozpočtu až deset miliard korun ročně. „Zatímco průměrná mzda se v České republice mezi lety 2009 až 2018 zvýšila téměř o polovinu, například spotřební daň z lihu se zvýšila naposledy v roce 2010,“ uvedla ministryně. Důvodem výrazného navýšení je i harmonizace sazeb s právem Evropské unie. V současnosti totiž není splněna podmínka, že spotřební daň z cigaret by měla činit nejméně 60 % vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny cigaret propuštěných ke spotřebě, stanovená příslušnou evropskou směrnicí.
Ministerstvo financí navrhuje zvýšení spotřební daně na 0,5 litru 40 % alkoholu z 57 korun na 64,50 korun. Spotřební daň z cigaret by se měla zvýšit z 27 % na 30 % u procentní části sazby a z 1,46 korun na 1,61 korun za kus u pevné části sazby daně, z 2,63 korun na 2,9 korun za kus u minimální části sazby daně. Daňová zátěž u jedné krabičky cigaret by tak dle odhadů mohla stoupnout o 12 až 13 korun.
Součástí balíčku je také úprava sazeb daně z hazardních her. Navrhuje se zvýšení sazby z 23 procent na 25 procent pro dílčí daň z kursových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu a z 23 procent na 30 procent pro dílčí daň z loterií, bing a tzv. živých her. Rozdělení sazby daně z hazardních her do tří úrovní podle škodlivosti jednotlivých hazardních her je stejné, jako tomu bylo ve vládním návrhu zákona o dani z hazardních her v roce 2015. Nejméně rizikové jsou tedy loterie, více rizikové kurzové sázky a nejvíce technické hry.
Dle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové se Česká republika dlouhodobě pohybuje na prvních příčkách ve spotřebě alkoholu na osobu. „Máme přes 20 procent denních kuřáků a potýkáme se s rozrůstajícím online hazardem. Konzumace návykových látek má nejen negativní účinky na zdraví české populace, ale představuje i vysokou ekonomickou zátěž pro veřejné rozpočty a samotné konzumenty a jejich rodiny,“ uvedla.