V návaznosti na situaci aktuálně realizujeme pouze online vzdělávání, prezenční školení se nekonají. Účastníky přihlášené na prezenční akce postupně kontaktujeme.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zvýšení spotřební daně

21.5.2019

Od roku 2020 by se měly zvýšit daně na tabák, alkohol a hazard. Je to reakce na růst dostupnosti návykových látek, což je způsobeno zvyšující se životní úrovní. Zvýšení této daně i dlouhodobě doporučuje WHO a OECD. Na spotřební dani z lihu inkasoval stát v minulém roce 7,9 miliard korun, na spotřební dani z tabákových výrobků 58,8 miliard korun a 9,8 miliard korun na hazardu.  Spotřební daň by se u vybraných výrobků měla v příštím roce zvýšit přibližně o 10 %.

Dle ministryně financí Aleny Schillerové by zvýšení daně mělo přinést do rozpočtu až deset miliard korun ročně. „Zatímco průměrná mzda se v České republice mezi lety 2009 až 2018 zvýšila téměř o polovinu, například spotřební daň z lihu se zvýšila naposledy v roce 2010,“ uvedla ministryně. Důvodem výrazného navýšení je i harmonizace sazeb s právem Evropské unie. V současnosti totiž není splněna podmínka, že spotřební daň z cigaret by měla činit nejméně 60 % vážené průměrné maloobchodní prodejní ceny cigaret propuštěných ke spotřebě, stanovená příslušnou evropskou směrnicí.

Ministerstvo financí navrhuje zvýšení spotřební daně na 0,5 litru 40 % alkoholu z 57 korun na 64,50 korun. Spotřební daň z cigaret by se měla zvýšit z 27 % na 30 % u procentní části sazby a z 1,46 korun na 1,61 korun za kus u pevné části sazby daně, z 2,63 korun na 2,9 korun za kus u minimální části sazby daně. Daňová zátěž u jedné krabičky cigaret by tak dle odhadů mohla stoupnout o 12 až 13 korun.

Součástí balíčku je také úprava sazeb daně z hazardních her. Navrhuje se zvýšení sazby z 23 procent na 25 procent pro dílčí daň z kursových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu a z 23 procent na 30 procent pro dílčí daň z loterií, bing a tzv. živých her. Rozdělení sazby daně z hazardních her do tří úrovní podle škodlivosti jednotlivých hazardních her je stejné, jako tomu bylo ve vládním návrhu zákona o dani z hazardních her v roce 2015. Nejméně rizikové jsou tedy loterie, více rizikové kurzové sázky a nejvíce technické hry.

Dle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové se Česká republika dlouhodobě pohybuje na prvních příčkách ve spotřebě alkoholu na osobu. „Máme přes 20 procent denních kuřáků a potýkáme se s rozrůstajícím online hazardem. Konzumace návykových látek má nejen negativní účinky na zdraví české populace, ale představuje i vysokou ekonomickou zátěž pro veřejné rozpočty a samotné konzumenty a jejich rodiny,“ uvedla.