INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zvýšení ošetřovného

7.4.2021

Poslanci schválili zvýšení tzv. krizového ošetřovného na 80 % redukovaného vyměřovacího denního základu, a to zpětně od začátku března. Zaměstnanec s průměrnou mzdou si v případě čerpání ošetřovného přilepší o tři tisíce korun měsíčně. Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění po celou dobu uzavření škol nařízeného kvůli epidemii koronaviru. Zvýšení ještě musí potvrdit senátoři.

Ošetřovné se týká lidí, kteří se starají o dítě mladší 10 let (ke dni uzavření školy), které s nimi pobývá v domácnosti. Jestliže bude vyšší krizové ošetřovné schváleno, žádosti budou přijímány v dubnu. Doplatek za březen by zaměstnanci měli dostat automaticky bez speciální žádosti.

Doposud bylo ošetřovné ve výši 70 % z redukovaného vyměřovacího základu, minimální ošetřovné činilo 400 korun. O tuto částku si mohli zažádat i osoby samostatně výdělečně činné, které musely zůstat s dítětem doma kvůli vládním opatřením či karanténě.

V loňském roce na jaře dosáhli na ošetřovné výjimečně i rodiče školáků až do 13 let věku mimo standardních 10 let. Na podzim ovšem už zvýšení věkového stropu většina poslanců nepodpořila a nyní návrh také neprošel. Bez ohledu na věk však od letošního března dostanou ošetřovné i rodiče dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, konkrétně se závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem.

Žáci prvního stupně základních škol se začnou do škol vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna. Na druhém stupni základních škol má zůstat výuka na dálku. Od pondělí půjdou do školek i předškoláci, nebudou přitom muset používat roušky. Školáci budou dvakrát týdně testováni antigenními testy, a to v pondělí a ve čtvrtek. Dle ministra školství Roberta Plagy bude odběr probíhat z přední části nosu, a bude tak neinvazivní.

Nárok na ošetřovné bude i během rotační výuky. Při rotační výuce se žáci ve škole střídají, část dnů se učí distančně, část ve třídách. Ošetřovné bude vypláceno pouze za dny, kdy bude mít dítě distanční výuku.