INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zvýšení minimální mzdy od 1. srpna 2013 a poskytování příspěvků zaměstnavatelům od ÚP ČR

26.8.2013

Od 1. srpna 2013 byla zvýšena sazba minimální mzdy o 500 Kč. Dnes již bývalému ministru práce a sociálních věcí Františku Koníčkovi se podařilo prosadit ve vládě návrh na zvýšení základní sazby minimální mzdy na 8 500 Kč měsíčně. Zvýšila se i sazba základní hodinové sazby minimální mzdy, a to na 50,60 Kč z původních 48,10 Kč. Minimální mzda nebyla zvýšena od roku 2007.

V souvislosti s tímto zvýšením se zaměstnavatelé obracejí na Úřad práce ČR s dotazy, zda se zvýší příspěvky na vytváření společensky účelných pracovních míst nebo veřejně prospěšné práce. Úřad práce ČR vydal tiskovou zprávu, která na tyto otázky odpovídá.

Dle tiskové zprávy skutečně mohlo dojít k mírnému nárůstu výdajů zaměstnavatelů, kteří vyplácejí mzdy osobám přijatým na společensky účelná pracovní místa či veřejně prospěšné práce. K nárůstu příspěvku Úřadu práce ČR však nedojde. Částka, kterou ÚP ČR poskytuje je pouze příspěvkem, která není určena na pokrytí celé mzdy. Průměrně příspěvek činí asi 11 000 Kč měsíčně.

Generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková dodává, že Úřad práce ČR je v individuálních případech ochoten jednat se zaměstnavatelem o uzavření dodatku na případné zvýšení příspěvku. Ovšem pouze pokud budou výdaje navíc představovat pro zaměstnavatele zásadní problémy. Tento dodatek by bylo možné uzavřít od určitého data, nikoliv zpětně.