Druhý důchodový pilíř nejspíše zanikne do konce roku 2016. Do tohoto roku by měly být vložené prostředky účastníků vypořádány. Novela zákona se stále připravuje a s ní i jiný návrh novely zákona o důchodovém spoření. Tento nový návrh by měl upravit investování penzijních společností a zamezit dalšímu vstupu účastníků.
Druhý důchodový pilíř (neboli dobrovolné důchodové spoření) odstartoval v lednu roku 2013 a přihlásilo se do něj asi 72 tisíc lidí. Vláda ovšem předpokládala zájem asi půl milionu osob. Jak uvedl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák: „Nemá smysl podporovat tento pilíř, pokud je v něm pouhých 90 tisíc lidí, a když vedle něj existuje třetí pilíř, kde jsou 4 miliony 800 tisíc lidí, tedy téměř všichni ekonomicky aktivní.“
Druhý důchodový pilíř byl zaležen pravicovou vládou Petra Nečase (ODS) s tím, že objem peněz na důchody díky němu poroste. Druhý důchodový pilíř spočíval v tom, že si lidé mohli převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta museli přidat ze svého. Tento pilíř ovšem nenaplnil očekávání o počtu jeho účastníků a pro řadu jeho pojištěnců nebyl vzhledem k jejich věku a výše příjmů výhodný.
Nyní se zvažují varianty jeho zrušení. Je několik možností. Pojištěnci buď budou moci dostat své peníze zpět a sami se rozhodnou, zda je vrátí do státního, průběžného penzijního systému (nedošlo by ke krácení budoucího důchodu), ponechají si je nebo převedou do pilíře třetího – tedy do vlastního doplňkového penzijního spoření (případně penzijního spoření se státním příspěvkem).
Účastníkům důchodového spoření se nezakazují změnit penzijní společnost. Stále platí to, že mohou přejít k jiné penzijní společnosti na základě registrace další smlouvy v Centrálním registru smluv. Tzv. „Stop-stav“ bude platit pouze pro nové účastníky. V přechodných ustanoveních k novele zákona je napsáno, že smlouvy uzavřené, ale ještě neregistrované v Centrálním registru smluv do dne účinnosti tohoto zákona, zanikají ex tunc (tedy od počátku – se zpětnou platností).
Velkým překvapením je, že účastníci do systému stále vstupují. Tvůrci novely zákona tedy považují s ohledem na zastavení registrace za nezbytné, aby nabyla účinnosti co nejdříve. Účinnost novely by měla platit dnem vyhlášením zákona.
Nutností bude prodloužit výjimku z limitů investování určenou pro počáteční období existence důchodového fondu až do konce příštího roku. Národní banka jako dohledový orgán by jinak musela v souladu se zákonem o důchodovém spoření nařizovat převod obhospodařování důchodových fondů v případě, kdy penzijní společnost nesplní požadavek 50 tisíc účastníků v jí obhospodařovaných důchodových fondech do dvou let ode dne udělení povolení k vytvoření důchodových fondů.