INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zavedení stravenkového paušálu

21.1.2020

Stravenky jsou nejrozšířenějším zaměstnaneckým benefitem. Stravenky v současnosti dostává asi 1,5 milionu zaměstnanců.  Koaliční rada se shodla na zavedení tzv. stravenkového paušálu, tedy nedaněného příjmu. Na zvýhodnění by nově měli dosáhnout i zaměstnanci, kteří ho v současnosti nemají. Stravenkový paušál bude tak alternativou ke stravenkám a podnikovému stravování.

Zaměstnanci by tak nově od příštího roku místo klasických papírových poukázek či nabité elektronické karty dostávali peníze na účet se stejnými daňovými výhodami.

Zaměstnavatel si v současnosti může uplatnit do nákladů až 55 procent hodnoty příspěvku na stravování. Toto daňové zvýhodnění by mělo zůstat stejné i stravenkového paušálu. Zaměstnanci by tyto peníze měli dostávat vyúčtované samostatně, jelikož na rozdíl od mzdy by tato částka neměla podléhat povinným odvodům a daním.

Podnikatelům by se tak měla snížit administrativa a náklady za provize vydavatelům poukázek. „V naší zemi je milion zaměstnanců, kteří nemají žádný benefit, protože si to jejich zaměstnavatelé nemohou dovolit. Nemohou si dovolit platit dvě procenta za stravenku a dále restaurace musejí platit pět až sedm procent. Chceme tuto možnost pro milion zaměstnanců, kteří na nic nedosáhnou,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Odborům se ovšem zavedení stravenkového paušálu příliš nezamlouvá. Obávají se, že řada zaměstnanců příspěvek státu zneužije a zaměstnancům ho započítá do mezd. Myslí si také, že vyplácené peníze by mohly omezit stravování v zaměstnání a mít negativní vliv na restaurace a kantýny.  Dle odborářů by stát měl spíše usilovat o podporu rozvoje závodního stravování.

Ne všichni zaměstnavatelé, kteří léta nepřispívali svým zaměstnancům na jídlo, se najednou zastydí. Někteří naopak určitě využijí navrženého systému k tomu, aby do něj převedli část mezd – a tím ušetřili minimálně na svých povinných platbách na sociální a zdravotní pojištění,“ uvedla mluvčí Čekomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová.

Proti paušálu se i staví poskytovatelé poukázek, kteří upozorňují, že nikde v Evropě stravenkový paušál neexistuje. „Daňově zvýhodňovat peníze nemá žádný smysl. Návrh ministerstva financí tak vnímáme jako mezikrok ke zrušení benefitu zaměstnaneckého stravování. A to se dotkne 1,3 milionu zaměstnanců se stravenkami, ale hlavně 1,8 milionu zaměstnanců se závodními jídelnami,“ sdělila mluvčí firmy Sodexo Benefity Tereza Knířová.