INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Vyšší daňové zvýhodnění na děti

16.6.2021

Rodiny s více dětmi se dočkají vyšších daňových úlev. Daňové zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě se zvýší o 15 %. Zvýšení odsouhlasil Senát v rámci novely zákona o státní sociální podpoře.  Mělo by také dojít ke zvýšení přídavků na děti a rozšíření okruhu příjemců této dávky.

Daňové zvýhodnění při výpočtu daně z příjmu fyzických osob může uplatnit pouze jeden z rodičů. Daňové zvýhodnění snižuje přímo vypočtenou daň z příjmu, a pokud je částka daňového zvýhodnění vyšší než daň z příjmu, tak se na dani z příjmu nic neplatí a rodič dostane od státu peníze formou daňového bonusu ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním a vypočtenou daní z příjmu.

Zaměstnanci uplatňující daňové zvýhodnění na dvě a více dětí budou mít vyšší čistou mzdu již za červenec.  Mělo by také dojít k vrácení přeplatku na dani za leden až červen. Daňová sleva by měla státní rozpočet vyjít zhruba na 2,5 až 2,7 miliardy.

Daňové zvýhodnění na druhé dítě vzroste o necelé tři tisíce korun (z 19 404 korun na 22 320 korun za rok). Na třetí a každé další o více než 3 600 korun (z 24 204 korun na 27 840 korun za rok). Sleva na první dítě zůstává stejná ve výši 15 204 korun.

Co se týče zvýšení přídavků na děti, bude o něm znovu hlasovat Sněmovna. Senát novelu vrátil s technickými úpravami. Se zvýšením přídavků souhlasí. Podle novely o státní sociální podpoře by se měly přídavky zvednout o 26 procent. Nárok na dávku mají nově mít rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima místo nynějšího 2,7násobku. Pro rodiny, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, má být přídavek o 500 korun vyšší.  Navýšení dávky pro víc dětí by mělo ročně stát zhruba 5,5 miliardy korun.

„Jedná se o dlouho očekávanou pomoc rodinám, které se snaží, pracují, ale stejně mají nízké příjmy. Přídavky jsou efektivní nástroj boje s krizí,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Přídavky jsou nyní vypláceny asi pro desetinu dětí, nově by to mělo být kolem pětiny.