INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Vláda chystá snížení sociálního pojištění pro nezaměstnané nad 50 let

17.3.2014

Minulý týden při návštěvě Moravskoslezského kraje představil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) projekt, jež by měl pomoci s vysokou nezaměstnaností v regionu. Společně s vládou připravují slevy na sociálním pojištění pro některé kategorie nezaměstnaných.

Moravskoslezský kraj je region s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v zemi. Podle Českého statistického úřadu dosahuje aktuálně nezaměstnanost v tomto kraji 10,92 %. Horší situace je jen v Ústeckém kraji (11,93 %).  V Moravskoslezském kraji přitom až 40 procent nezaměstnaných tvoří lidé starší 50 let. Právě na tuto kategorii se chce vláda v tomto projektu zaměřit především.

Premiér Bohuslav Sobotka v Ostravě doslova uvedl: "Pokud by existovaly programy zaměstnanosti orientované na lidi v předdůchodovém věku, a naše vláda takové programy připravuje, chceme zavést slevu na sociálním pojištění pro lidi v předdůchodovém věku, tak si myslím, že je to lepší řešení z hlediska stability státního rozpočtu než se vracet k předčasným penzím pro některé zaměstnanecké kategorie."

Snižování sociálního pojištění by podle Sobotky chtěla vláda pilotně vyzkoušet právě v Moravskoslez¬ském kraji. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj připraví příslušný zákon tak, aby byl ještě letos schválen a příští rok mohl začít platit. Kromě nezaměstnaných v předdůchodovém věku by se opatření mohlo týkat i nezaměstnaných absolventů nebo žen po mateřské dovolené.

Českou republiku celkově trápí vysoká nezaměstnanost. Na konci ledna tohoto roku vystoupala nezaměstnanost na 8,6 procenta, jak uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Práci aktuálně hledá 629 274 lidí. Leden však patří k měsícům s tradičně nejvyšším nárůstem nezaměstnanosti, především kvůli úbytku sezónních prací (například ve stavebnictví, zemědělství či lesnictví). Lidem navíc končí termínované pracovní smlouvy a dohody.

Ke snižování vysoké nezaměstnanosti bude podle premiéra Sobotky také klíčové, aby Česko nedopustilo, že přijde o další peníze z evropských fondů. Loni Česká republika nenávratně přišla o 10 miliard korun. Další důležitý aspekt spatřuje Sobotka v podpoře zahraničních investic. "Nemůžeme nabídnout euro, ani levnou pracovní sílu, ani daňový dumping, ale kvalifikovanou pracovní sílu," řekl Sobotka.