INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Rekordně nízká nezaměstnanost

13.11.2018

Nezaměstnanost v Česku je od června roku 1997 na nejnižší úrovni. Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na úroveň 2,8 procenta. Úřadu práce se tak daří umisťovat na trh práce i ty klienty, kteří například ztratili motivaci a nemají zájem pracovat. Dle analytiků by v listopadu mohla nezaměstnanost ještě klesnout, další pokles ale zastaví nástup zimy.

V říjnu se dle Úřadu práce o zaměstnání ucházelo 215 622 lidí (o 55 551 osob méně než před rokem) volných pracovních míst potom bylo téměř 316 900. Nejvíce volných pozic nabízí hlavní město Praha (63 181), Středočeský kraj (44 153) a Pardubický kraj (35 030). Klesá i podíl osob, které jsou bez práce déle než 12 měsíců.

„Svůj díl odvádí i proaktivní komunikace ÚP ČR se zaměstnavateli a efektivní spolupráce agend Zaměstnanosti a Nepojistných sociálních dávek. Právě tato úzká provazba, kdy posuzujeme klienty v rámci obou oblastí společně, významně zvyšuje jejich uplatnitelnost na trhu práce a zároveň snižuje jejich závislost na dávkách,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Nejmenší nezaměstnanost je dle statistiky v Pardubickém kraji, největší v Moravskoslezském kraji. V Pardubickém kraji byla v říjnu nezaměstnanost 1,8 procenta. Dle ředitele Úřadu práce v Pardubicích Petra Klimpla je nízká nezaměstnanost dána tím, že jsou v kraji všechna odvětví národního hospodářství, která pracovní sílu absorbují.

Co se týče nezaměstnanosti v okresech, nejnižší nezaměstnanost vykázaly okresy Rychnov nad Kněžnou (1,1 %), Praha – východ (1,2 %), Jindřichův Hradec (1,3 %). Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných osob byl v okresech Karviná (6,8 %), Most (6 %), Ostrava – město (5,2 %).

Zaměstnavatelé měli v říjnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, svářeče, řezače plamenem, páječe, nebo kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře.

V mezinárodním srovnání měla Česká republika dle dostupných údajů EUROSTATU (za září 2018) nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii. Česká republika má nejnižší nezaměstnanost i v rámci zemí organizace OECD.

Dle Českého statistického úřadu vzrostl počet zaměstnanců pracujících na kratší úvazek ve 2. čtvrtletí letošního roku meziročně o 20 000. Většinou jde zároveň o osoby ve věku 65 let nebo mladší ve skupině 25-29 let.