INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Reálné mzdy dále klesají

27.9.2013

Ačkoli Česká republika vystoupila z recese a ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,6 % HDP, průměrná mzda opět klesla. Podle informací Českého statistického úřadu průměrná mzda v České republice stoupla o 297 korun na 24 953 Kč. Nominálně tedy vzrostla o 1,2 %, avšak po odečtení inflace mzda reálně poklesla o 0,3 %. Česká statistický úřad informoval o tom, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je celostátní průměr.

Kam se ztrácí peníze z vaší mzdy?

V podnikatelské sféře se průměrná nominální mzda zvýšila o 1,1%. Reálně se snížila o 0,4 %, v nepodnikatelské sféře vzrostla nominálně o 1,9 %, reálně o 0,4 %.

Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení a vzhledem ke stále se prohlubujícím rozdílů ve výdělcích je o přibližně o čtyři tisíce korun nižší než průměrná mzda. Ve druhém čtvrtletí medián stoupl o 1,3 % na 20 944 Kč. Polovina hodnot mezd je tedy nižší a druhá polovina je vyšší než medián. Zjednodušeně řečeno tak ukazuje "skutečný průměr", nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, že údaje o mzdách ukázaly na značnou opatrnost podniků v oblasti nákladů. Podle něj je tento přístup s ohledem na ekonomický vývoj pochopitelný v případě mnoha podniků jediný možný. I podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka se česká ekonomika drží modelu udržování či získávání konkurenceschopnosti tlakem na snižování nákladů, ovšem na úkor dopadů na domácí poptávku.

Vývoj mezd komentoval Libor Stodola - odborník na řízení lidských zdrojů z PwC Česká republika takto: „Napjatá ekonomická situace a nejistý vývoj trhu práce zatím výraznějšímu zvyšování mezd nepřejí. Hromadná, někdy až panická opatření jsou však nahrazována velmi selektivními kroky, kdy si firmy spočítají, který pracovník je pro ně klíčový, a tomu se nebojí přidat." Stodola je přesvědčen, že za celý letošní rok by mzdy v soukromé sféře měly stoupnout asi o 2,5 %, což by při stávající prognóze inflace lidem přineslo jednoprocentní reálný růst.

Trh práce se tedy bude ještě nějakou dobu zotavovat, ale s oživením ekonomiky se bude postupně situace mírně zlepšovat. V příštím roce by se mělo dařit celé české ekonomice, což by se mělo postupně projevit i na trhu práce.