INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Nový rekord v míře nezaměstnanosti

13.6.2019

Nezaměstnanost v květnu opět klesla a ve srovnání s dubnem se snížila ze 2,7 procenta na 2,6 procenta.  Míra nezaměstnanosti tak stále patří mezi nejnižší v rámci Evropské unie. Za nižší nezaměstnaností dle ekonomů stojí především sezónní práce. V plném proudu byly práce ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě.

Nezaměstnaných v květnu bylo přes 200 tisíc lidí, což je nejméně od května 1997 a volných pracovních míst ještě přibylo. Ke konci května úřady práce evidovaly přes 346 tisíc volných pozic, což je o 6,6 tisíc více než v předchozím měsíci. Na jedno volné pracovní místo tak připadá v průměru 0,6 uchazeče.  Největší převis nabídky volných míst nad počtem nezaměstnaných pociťuje Karviná (5,2 uchazeče na jedno volné místo), Jeseníky (3,2), Sokolov (2,8), Ústí nad Labem (2,6) a Most (2,4). Firmám především chybí kvalifikovaní řemeslníci nebo odborníci v informačních technologiích.

Co se týče nezaměstnanosti v jednotlivých krajích, tak došlo k poklesu ve všech krajích s výjimkou Prahy a Zlínského kraje, kde nezaměstnanost stagnovala. Nejnižší podíl nezaměstnaných vykázal Pardubický kraj, kde nezaměstnanost byla 1,7 procenta. Nízký počet nezaměstnanosti byl dále v Jihočeském a Plzeňským kraji (1,8 procenta).  Největší podíl nezaměstnaných zůstal v Moravskoslezském kraji, kde dosáhl 4,2 procenta.

Experti z personálních agentur se shodují na tom, že v době rekordně nízké nezaměstnanosti nepracují hlavně ti, kteří pracovat nechtějí, lidé ve vyšším věku a dále ti, kteří nemohou pracovat na plný úvazek. V letních měsících lze ovšem očekávat zvýšení nezaměstnanosti v souvislosti s nástupem absolventů na trh práce.

Dle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se zpomalení růstu domácí ekonomiky a mírné ochlazení zahraniční poptávky začíná promítat i do situace na pracovním trhu, kde podniky generují nová pracovní místa nižším tempem, než tomu bylo v posledních dvou let. Ekonom ING Bank Jakub Seidler vysvětluje, že současné zpomalování globální ekonomiky se na tuzemském trhu práce příliš neprojevuje díky setrvačnosti, která reaguje na dění ve světě s několikaměsíčním zpožděním.