INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Nezaměstnanost dál klesá

12.12.2017

Nezaměstnanost dál klesá. Dle úřadu práce je nezaměstnanost v České republice nejnižší za posledních dvacet let. Česká republika si i nadále drží pozici země s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé Evropské unie. Důvodem je přetrvávající příznivý ekonomický vývoj.

V listopadu se o práci ucházelo 265 469 lidí, což je nejmenší počet lidí od listopadu roku 1977. Nezaměstnanost klesla na 3,5 procenta (v říjnu se jednalo o 3,6 procent). Zajímavostí je, že v listopadu většinou kvůli ukončování sezónních prací nezaměstnanost roste.

Před dvěma lety se o jedno volné pracovní místo mohli ucházet v průměru čtyři nezaměstnaní, dnes je tento poměr přibližně tak, že o jedno volné místo se uchází jeden zájemce.  S příznivou ekonomickou situací podporovanou především expanzí tuzemských průmyslových firem, lze očekávat ještě větší tlak na zajímavější mzdy. Průměrná mzda v České republice pod vlivem nízké nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí rostla 6,8 procent (reálně o 4,2 procenta) na 29 050 korun.

V listopadu se i pozitivně vyvíjela statistika dlouhodobě nezaměstnaných. Podíl lidí, kteří jsou bez práce déle než jeden rok, klesl na 36,4 procenta. Minulý rok se jednalo o 40,3 procenta.

Koncem listopadu měl nejnižší nezaměstnanost Plzeňský kraj a to 2,3 procenta. Naopak nejvíce nezaměstnaných (5,4 procent) se nachází v Moravskoslezském kraji. Co se týče okresů, vyhrává okres Rychnova nad Kněžnou, kde je nezaměstnanost pouhých 1,2 procenta. Nejhorší situace je na Karvinsku, kde je bez práce 8,1 procenta lidí.

Zaměstnavatelé mají největší zájem o stavební dělníky, pomocníky ve výrobě a řidiče nákladních aut. Dále se firmy shání po montérech, svářečích, kuchařích a uklízečkách.

A jaké jsou další vyhlídky? V prosince se očekává, že nezaměstnanosti opět mírně vzroste. Důvodem jsou končící úvazky na dobu určitou.