INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Největší nezaměstnanost od vzniku České republiky

2.4.2014

V lednu letošního roku padl rekord v počtu nezaměstnaných. Celkově 630 tisíc lidí bylo bez práce a došlo téměř k zdvojnásobnění jejich počtu v posledních pěti letech. Cihlář ve zprávě společnosti Next finance píše, že hranici 600 tisíc nezaměstnaných jsme překročili poprvé v historii samostatné České republiky.

Počet nezaměstnaných byl o 32 441 vyšší než na konci prosince roku 2013. V lednu tedy celková nezaměstnanost tvořila 8,6 % a navzdory postupnému oživení domácí ekonomiky a listopadové intervenci České národní banky k nárůstu pracovních míst zatím nedochází. Práci hledalo 8,2 % žen a 9 % mužů.  Největší nezaměstnanost vykazoval dle Českého statistického úřadu Ústecký kraj (11,93 %), Moravskoslezský kraj (10,92 %), Olomoucký kraj (10,48 %) a Karlovarská kraj (9,69 %).

Za nárůstem nezaměstnanosti stojí podle zástupců MPSV především postupné ukončování sezónních prací, a to hlavně na venkově a v menších obcích. Významnou skupinou nových uchazečů pak byli ti, kterým skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Dalším faktorem je počet nabízených volných pracovních míst (od roku 2009 se pohybují kolem 40 tisíc či ještě méně). Podle prognóz se situace do konce roku moc nezlepší. Na celkovou nezaměstnanost má jistě i vliv obrovská konkurence na globálním trhu. Pozice s nízkou kvalifikací neustále ubývají.

Ve srovnání s Evropskou unií je nezaměstnanost v České republice pod průměrem. V Evropské unii je míra nezaměstnanosti 10,7 %.

Cihlář vyslovuje prognózu. „ Ačkoliv se česká ekonomika již odlepila od svého dna, na trhu práce se to neprojevuje. Nárůst nových zakázek ještě není takový, aby byly firmy nucené pořádat velké náborové akce. Stále se setkáváme s tím, že zaměstnavatelé raději přetíží stávající zaměstnance. Pokles nezaměstnanosti přijde až s nástupem jara. V této době totiž pracovnímu trhu pomůže opětovný rozjezd sezonních prací v zemědělství a stavebnictví. Během jarních měsíců začne míra nezaměstnanosti klesat pod 8 %. Nicméně na podzim začne znovu růst a v závěru roku se dočkáme jejího opětovného povyskočení nad 8% hranici,“ uzavírá hodnocení stavu nezaměstnanosti v ČR Cihlář.