V rámci penzijní reformy vznikl na začátku roku 2013 nový finanční produkt nazvaný důchodové spoření. Toto spoření je jádrem tzv. druhého pilíře penzijního systému, díky němuž mají lidé další možnost, jak se zajistit na stáří a jak diverzifikovat své dlouhodobé investice.
Jak funguje důchodové spoření:
- na důchodovém pojištění Vy a Váš zaměstnavatel odvádíte státu 28 % z příjmů,
- pokud se rozhodnete pro vstup do II. pilíře:
- 3 % z Vašeho příjmu se Vám začnou převádět automaticky na Váš vlastní účet důchodového spoření (na „státní“ důchody tak budete odvádět již pouze 25% na místo původních 28 %)
- přidáte si další 2 % ze svého příjmu
- celkem tak na svoji penzi budete spořit 5 % z Vašeho příjmu
O druhý pilíř je ovšem ve společnosti nízký zájem - v červnu do něj vstoupilo asi padesát tisíc lidí a přitom vláda počítala zhruba s půlmilionem zájemců. Kvůli malému zájmu tedy došlo k návrhu o možnosti vystoupení z druhého důchodového pilíře. Současná úprava vystoupení neumožňuje a člověk se musí závazně rozhodovat o vstupu do tohoto pilíře. Většinu potenciálních zájemců odrazuje od důchodového spoření hlavně to, že z něj nelze vystoupit. Vadí jim, že když se dostanou do finanční krize, nebudou moci na peníze sáhnout.
Ten, kdo ovšem jednou ze systému vystoupí, nebude mít už možnost se do něho znovu vrátit. „Časté vstupy a výstupy zvyšují administrativní náročnost systému a brání dostatečně smysluplné akumulaci peněz,“ uvedl náměstek ministr financí Urban.
Ministerstvo financí navrhuje změnit i podmínky na výplatu důchodu z druhého pilíře. Podle současné úpravy je nutné splnit obě podmínky nutné pro přiznání státního důchodu – tedy mít důchodový věk a potřebný počet let pojištění. Nově by podmínka potřebného počtu let pojištění pro přiznání důchodu z druhého pilíře odpadla a stačilo by jen dosažení důchodového věku.
Další změna se týká dědictví, kdy by dědic měl o penězích rozhodovat sám. Peníze si bude moci vyplatit, nebo je převést na svůj účet ve druhém pilíři.