INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Lékaři si prosadili odklad elektronických neschopenek, budou až od roku 2016

12.9.2013

Zákon o povinnosti zasílat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) elektronické neschopenky je účinný od letošního roku, zároveň ale je letošní rok přechodným obdobím. Lékaři si ovšem prosadili odklad elektronických neschopenek a po jednání s ministrem práce a sociálních věcí Františkem Koníčkem je až do roku 2015 vyhlášeno další přechodné období, kdy si lékaři mohou vybrat, zda podají neschopenky elektronicky či v písemné podobě.

Zatím elektronické neschopenky v praxi používá zhruba stovka z 35 tisíc lékařů. "Je důležité, aby ten čas lékaři efektivně využili k tomu, aby se na elektronickou komunikaci s Českou správou sociálního zabezpečení připravili," uvedl po jednání Koníček.

Důvodem pro stanovení přechodného období je to, že mnoho lékařů změnu o podávání neschopenek ani nevěděli. Dalším problémem jsou lékaři, zejména staršího věku, kteří dokonce vůbec nepracují s počítačem.

"Je třeba si uvědomit, že průměrný věk praktických lékařů se pohybuje okolo 55 let. Dvacet procent lékařů je starších 60 let. Pouze 60 procent soukromých lékařů má počítač a adekvátní připojení na internet. Kolegové pochopitelně nemají ani elektronické podpisy nebo datové schránky. Na nás to všechno dělá dojem, že zde šlo jen o to utratit státní peníze. Každému už je jedno, zda bude systém fungovat," řekl Kubek.
„Pokud bude stát na lékaře ve vyšším věku dál nakládat další podobné povinnosti tak hrozí, že se naštvou a provozování praxe ukončí. České zdravotnictví je přitom na nich existenčně závislé, protože mladí odcházejí,“ varuje šéf lékařské komory Kubek.

Dále dodal, že pokud se tento systém stane povinným již v lednu příštího roku, řada lékařů neschopenky vystavovat nebude a nemocní nedostanou dávky, na něž mají nárok. Díky dohodě ministerstva práce a sociálních věcí s lékaři se nemocní tedy nemusí obávat, že by přišli o své dávky a lékaři mají dostatek času, aby se na elektronickou komunikaci v roce 2016 připravili.