INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zrušení superhrubé mzdy

6.2.2018

Ministerstvo financí chce zjednodušit daňovou soustavu a snížit administrativní zátěž. Celkové daňové zatížení práce v České republice patří v rámci Evropské unie k vyššímu průměru.

Ministryně financí v demisi Alena Schillerová chce zrušit tzv. superhrubou mzdu. Ke zrušení by mě mělo dojít v rámci novely zákona o daních z příjmů v roce 2019. V souvislosti se zrušením superhrubé mzdy by také mělo dojít ke snížení sazby daně z příjmu o jeden procentní bod.

Zrušit superhrubou mzdu v minulosti chtěly i některé politické strany. Například ji prosazovaly ODS a TOP 09.  Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček s návrhem souhlasí. Superhrubou mzdu označil za přežitek. Dle Havlíčka je nutné počkat na definitivní podobu novely, aby bylo jasné, jak se změna daňových sazeb dotkne živnostníků, kteří nevyužívají paušální náklady.

Od příštího roku by se tak daně měly počítat pouze z hrubé mzdy. Nová sazba daně se má zvýšit z původních 15 procent na 19 procent. V současnosti zaměstnanci platí 15% sazbu se superhrubé mzdy. Tzv. superhrubá mzda je hrubá mzda zvýšená o 34 procent. Toto navýšení tvoří odvody zaměstnavatele - 25 % na sociální a 9 % na zdravotní pojištění.

Solidární daň chce ministerstvo financí zachovat zavedením 24procentní sazby z hrubé mzdy. Dále ministerstvo navrhuje podnikatelům umožnit odpočet od základu daně ze samostatné činnosti ve výší ¾ jimi odvedených pojistných částek ve vztahu k samostatné činnosti.

Ministryně financí mimo jiného chce, aby byl do dvou let spuštěn on-line finanční úřad. Měl by být součástí projektu Moje daně. V současnosti již existuje daňová informační schránka, na které lze sledovat plnění našich daňových povinností.

Mimo zrušení superhrubé mzdy Schillerová i hovořila o dalších výjimkách týkajících se elektronické evidence tržeb. Z EET by dle ministryně měly být vyňaty živé hry v hazardu, nebo prodej letenek v zahraničí. Ministerstvo financí i uvažuje, že by plátci paušální daně neměli povinnost evidovat platby v EET.