Vláda v současné době uvažuje o zrušení či změně státního příspěvku u stavebního spoření. Spoření je v České republice již od roku 1993. V této době dosahovala státní podpora až 4 500 korun. S postupem času podpora klesala.
Stavební spoření poskytuje na českém trhu celkem pět bank. Schválená úprava podpory stavebního spoření by měla nastat od příštího roku. Zrušení podpory by státnímu rozpočtu mělo přinést přes čtyři miliardy korun ročně navíc. V současnosti má uzavřeno stavební spoření přes tři miliony Čechů.
Stavební spoření funguje tak, že klient banky dostává kromě běžného úroku z naspořené částky také státní podporu. Státní podpora činí 10 procent ročně, maximálně však 2 000 korun. Po šesti letech může klient částku vybrat a využít k libovolnému účelu.
Zrušení státní podpory stavebního spoření doporučuje Národní ekonomická rada vláda (NERV), která se snaží najít úspory ve státním rozpočtu. „Téměř okamžitě lze zrušit státní podporu stavebního spoření, která má v České republice sice téměř třicetiletou tradici, ovšem vznikala ve zcela jiné situaci nedostatku úspor, neexistence hypoték a celkového nedostatku dlouhodobých vkladů (a kapitálu). Postupem času se z tohoto produktu stalo pouze státem dotované běžné spoření pro některé, jež je však financováno z kapes všech daňových poplatníků,“ píše se v doporučení.
Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše spoření v současnosti není efektivní a nemění situaci na trhu s bydlením. Uspořené peníze by se dle ministra mohly využít například na příspěvky pro samosprávy na podporu nájemního bydlení.
Diskuze se vede o třech možnostech, případně jejich kombinaci:
- Úplné zrušení státní podpory
- Snížení státní podpory
- Podpora bude nově účelově vázána pouze pro potřeby stavby, rekonstrukce apod.
Dle mluvčího ministerstva financí Tomáše Weissa by se státní podpora u stávajících smluv mohla snížit na polovinu. Jednalo by se tak maximálně o tisíc korun ročně. U nových smluv by se podpora mohla zrušit úplně. Podle stavebních spořitelen by se ale mohlo zkomplikovat poskytování úvěrů především lidem s nižšími příjmy. Poslední možností je účelové vázání státní podpory. V současnosti je možné ji použít na cokoliv. Podle nových pravidel by lidé dostali podporu jenom na spoření, které by bylo opravdu na „bytové potřeby“.