INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Změny systému zdravotního pojištění schváleny nejspíše nebudou

7.3.2019

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla spojit zrušení superhrubé mzdy s reformou zdravotního pojištění. Návrh se jí ovšem pravděpodobně nepodaří prosadit.

Koalice ve svém vládním prohlášení uvedla, že vláda zruší superhrubou mzdu (hrubá mzda zaměstnance navýšena o odvody zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění, což odpovídá 20,1 procenta z hrubého výdělku) u daně z příjmů a navrhne novou sníženou sazbu 19 procent z hrubé mzdy. Zaměstnanci si tak měli mírně polepšit. V současnosti je jim odvedena daň z příjmů ve výši 15 procent ze superhrubé mzdy.

Avšak dle Schillerové by zaměstnanci po zrušení superhrubé mzdy měli nižší daně, platili by ale vyšší odvody na zdravotní pojištění. Stát by současně přestal platit odvody za děti, seniory a nezaměstnané, tedy za tzv. státní pojištěnce. Dle ministryně financí by se vyrovnaly platby mezi OSVČ a zaměstnanci, kteří platí více. Nicméně o kolik by se platby zvýšily, neuvedla.

Návrh dle Schillerové inicioval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Platba za státního pojištěnce by podle Vojtěcha měla fungovat jen jako vyrovnání dnes nepřehledného zdravotnictví, neboť se v něm platí hned několik příspěvků.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že strana přijde s vlastním návrhem, který označil za férovější. „Stát dnes za své pojištěnce platí čtyřikrát méně, než odvádí zaměstnanec se zaměstnavatelem z průměrného platu. Navrhujeme snížení zdravotního pojištění a zvýšení plateb státu za důchodce a děti. Zvýší se tak čistá mzda, sníží cena práce a pojistné částky budou férovější," řekl Kalousek. Stát za pojištěnce zaplatí 1 018 korun, u zaměstnance s průměrnou mzdou zaměstnanec a zaměstnavatel odvedou 4 500 korun.

Dále Miroslav Kalousek uvedl, že by finanční zátěž dopadla jen na část zaměstnanců a živnostníků. V současnosti je tu cca 800 000 lidí, kteří žádnou daň díky slevám neplatí. „Zatížit jen pracovní místo, a tím ho zdražit, je ekonomicky škodlivé,“ varoval Kalousek.

Ministryně financí si je vědoma, že svůj návrh nejspíše neprosadí. V takovém případě ovšem nechce zrušit ani superhrubou mzdu. Co se týče paušální daně pro živnostníky, ta by se prosadit měla.