INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zdanění brigád

22.6.2022

Blíží se období prázdnin a s tím i možnost přivýdělku. Na brigádu je možné nejdříve po patnáctých narozeninách, po ukončení povinné školní docházky. Výjimku mají umělecké, kulturní, sportovní a reklamní činnosti.

Co se týče pracovní doby, nezletilí nesmí pracovat více než osm hodin denně (čtyřicet hodin týdně). Nezletilí nesmí vykovávat noční práci a přesčasy. Finanční odměna nemůže klesnout pod hranici minimální mzdy, což je v letošním roce 96,40 korun hrubého na hodinu.

Nejčastější formou studentské brigády je práce na dohodu o provedení práce (DPP), případně dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Jejich zdanění a odvody pojistného mají specifická pravidla. Oba typy dohod se sjednávají písemně a lze je ukončit bez udání důvodu. Výpovědní lhůta je 15 dní.

Dohodu o provedení práce můžete uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů. Na tuto dohodu lze u jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin ročně. Velkou výhodou dohody o provedení práce je osvobození placení odvodů na zdravotní a sociální pojištění, pokud hrubý měsíční výdělek nepřesáhne 10 tisíc korun. V případě vyššího příjmu, bude odměna podléhat odvodům na sociální (6,5 procenta) a zdravotní pojištění (4,5 procenta).

Prohlášení poplatníka (růžový tiskopis) můžete v každém měsíci podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. V situaci, kdy nebylo podepsáno prohlášení, a dosáhli jste příjmů v maximální výši 10 000 korun za měsíc, bude vám z příjmu odečtena srážková daň ve výši 15 procent.  Ovšem i srážkovou daň může dostat brigádník zpět, pokud podá daňové přiznání. Vyměřenou daň mu doplatí stát, a ještě studentům ve většině případů vznikne přeplatek vzhledem k daňovým slevám, které mohou uplatnit.

Dohodu o pracovní činnosti lze také uzavřít i s několika zaměstnavateli současně. U jednoho zaměstnavatele lze pracovat maximálně 20 hodin týdně, tedy polovinu klasické pracovní doby. U brigády na DPČ je rozhodující hranice 3 500 korun. Zdravotní pojištění a sociální pojištění se odvádí z měsíčního výdělku od 3 500 korun výš.  Pravidla jsou stejná jako u dohody o provedení práce. To znamená, že když u zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani, strhne z vaší odměny patnáctiprocentní zálohovou daň a uplatní daňové slevy.

Daňovou slevu na poplatníka a slevu na studenta lze uplatnit u obou typů dohod. Základní daňová sleva činí 30 840 korun za rok, tedy 2 570 korun měsíčně. Studenti si mohou odečíst z daně 4 020 korun za rok (335 korun měsíčně).