INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zavedení sektorové daně

25.11.2016

Politici přemýšlí nad možnostmi, jak nadnárodní nebo zahraniční firmy donutit vracet, či nechávat část vydělaných peněz české ekonomice. ČSSD navrhuje uvalit daň na finanční sektor, energetiku a telekomunikace.

Vláda provedla Analýzu odlivu zisků z České republiky, která odhalila, že Česká republika nedokázala od svého vzniku využít potenciálu přímých zahraničních investic. I míra odlivu výnosů z české ekonomiky je dlouhodobě přinejmenším dvakrát vyšší oproti normálu. Zavedení sektorové daně by tak mohlo být nástrojem jak bojovat s odlivem kapitálu do zahraničí.

„Je tady velký problém. Z České republiky formou dividend odchází stovky miliard korun ročně a my s tím musíme něco udělat,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podobný názor mají i komunisté. „V České republice jsou velké firmy a kapitál méně zdaněny než jinde. Velké firmy odvádějí dividendy do ciziny, je třeba ty peníze udržet doma,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Záměr sociálních demokratů se ovšem nelíbí pravici ani samozřejmě firmám, kterých bych se daň týkala. Je dost možné, že by ji ve skutečnosti zaplatily domácnosti. Nová daň by například mohla zdražit hypotéky, neboť by se snížila ziskovost bank. Dalším možným důsledkem by mohlo být i přemístění pobočky jinam do zahraničí. Otázkou ovšem je kam? Ve většině států Evropské unie je již sektorová daň na finanční sektor uvalena.

Zdražení by týkalo i telekomunikací. Již nyní patří Česká republika k zemím, kde jsou nabízeny jedny z nejdražších mobilních služeb v Evropě. Zavedení sektorové daně na toto odvětví by vedlo ještě k vyšším cenám.

Sektorovou daň již dříve zvažovalo ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska. Úvahy o zavedení této daně byly ale ze snahy vykrýt výpadky státního rozpočtu. Česká republika má ale nyní téměř stomiliardový přebytek. Ministerstvo financí namísto toho připravuje změnu daní z příjmů tak, aby se zrušilo co nejvíce výjimek a zdanění bylo transparentní a jednoduché.