Od 1. ledna 2021 byl zaveden tzv. stravenkový paušál jako alternativa ke stravenkám. Paušál by měl snížit firmám administrativu týkající se stravenek. Některým zaměstnavatelům i vadila provize příjemcům stravenek nebo doba čekání na jejich proplacení u stravenkových společností.
Stravenkový paušál je peněžitý příspěvek zaměstnancům. Tento příspěvek nepodléhá odvodům a daním. Záleží jen na zaměstnavatelích, zda tuto možnost využijí. Stravenkový paušál by mohly využít například firmy, které si nemohou dovolit provoz závodní jídelny. Dle průzkumu Hospodářské komory stravenkový paušál nabízí zaměstnancům 38 procent zaměstnavatelů.
„Zatímco závodní stravování nabízejí větší či velké podniky a spíše v průmyslu, stravenkový paušál začaly využívat nejčastěji mikro a malé firmy podnikající ve službách zákaznicky orientovaných na jiné podniky,“ upřesnil výsledky průzkumu prezident komory Vladimír Dlouhý. Dle průzkumu stravenky poskytuje zhruba čtvrtina účastníků.
Nejvíce je daňově výhodné, když zaměstnavatel vyplatí na paušál maximálně 75,60 korun. Tato částka je odvozena z výše stravného, kterou každý rok určuje ministerstvo práce a sociálních věcí. V letošním roce je výše stanovena na 108 korun. Daňově uznatelná hranice je pak 70 procent z něj (108 x 70 % =75,60 Kč).
Přechod na stravenkový paušál je ovšem problém pro řadu firem se zaměstnanci, kteří slouží dvanáctihodinové směny. Při této pracovní době náleží zaměstnanci dvě stravenky, což u paušálu nejde. Pokud by ho totiž zaměstnavatel vyplatit „dvakrát“ zaměstnanec by byl finančně znevýhodněný. Zaměstnance by totiž za veškerý příspěvek nad limit 75,60 korun musel zaplatit povinné odvody.
„Zjistili jsme, že ve firmě, kde lidé pracují v nepřetržitém provozu, na stravenkový paušál přejít nemůžeme. Zaměstnanci tam nyní dostávají dvě stokorunové stravenky na jednu dvanáctihodinovou směnu. Dle zákona přispíváme 55 procent z hodnoty stravenky, tedy v tomto případě by to mělo být 110 korun. Pokud bychom ale přešli na stravenkový paušál, mohli bychom jim přispět maximálně 75,60 korun a tím bychom nedodrželi srovnatelné podmínky jako u kmenových zaměstnanců,” uvedla ředitelka společnosti pracovní agentury Disponero Dana Ráftlová.