INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

V příštím roce by se měla zvýšit minimální mzda o 700 korun

30.7.2014

Sociální demokracie během jednání navrhla, aby vláda zvýšila od příštího roku minimální mzdu o vyšší částku, než se původně plánovalo (500 korun). Zároveň s tím požádala, aby se v příštím roce posílilo financování sociálních služeb o 750 miliónů korun.

Vyšší prostředky budou určeny na platy více jak 40 000 pracovníků sociálních služeb, kteří se starají o seniory, nemocné či trvale zdravotně postižené občany. Jejich platy jsou totiž na nespravedlivé nízké úrovni a minulé vlády situaci ještě zhoršily. Navýšení rozpočtu pro sociální služby z plánovaných 7,2 miliardy korun na téměř 8 miliard korun by umožnilo zvýšit platy o více než 3,5 %.

Hnutí ANO oba tyto programové návrhy v rámci jednání sociální demokracie akceptovala. Současně s tím i sociální demokracie uvedla na svých webových stránkách, že státní rozpočet na rok 2015 umožní realizovat rovněž navýšení platů hasičů, policistů a učitelů.

V rámci jednání o novém eurokomisařovi se vládní koalice dohodla na tom, že minimální mzda vzroste celkem o 700 korun. Celková částka platná od 1. ledna 2015 je tedy 9 200 korun. Minimální mzda by měla růst i v dalších letech neboť si vláda přeje, aby se minimální mzda dostala na úroveň 40 % průměrné mzdy.
Další zvýšení minimální mzdy by se s velkou pravděpodobností mělo projevit i v nárůstu nejnižší úrovně zaručené mzdy, jenž se týká zaměstnanců, kteří nemají sjednanou mzdu v kolektivní smlouvě. Výše zaručené mzdy je odstupňovaná podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti jednotlivých profesí do osmi jednotlivých skupin. U náročnějších povolání se může celkem jednat o zvýšení mezd až o více než tisíc korun.

Zaměstnavatelé za nové navýšení minimální mzdy ovšem vládu kritizují. „Ekonomika tak nevzrostla, aby se minimální mzda v této fázi ještě zvyšovala,“ tvrdí prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák s tím, že pokud se minimální mzda zvýší víc, než bylo dohodnuto, zaměstnavatelé vystupňují tlak na vládu.