Hnutí STAN by chtělo prosadit sektorovou daň pro banky. S návrhem by souhlasili lidovci i Piráti. Dle propočtů by sektorová daň mohla státnímu rozpočtu přinést navíc 10 miliard korun ročně. Politické strany ODS a TOP 09 jsou proti. Speciální daň uvalena na banky by měla být předmětem diskuze v letních měsících.
Předseda Starostů Vít Rakušan chce zavedením sektorové daně zabránit odlivu zisků bank do zahraničí. Největší české banky jsou totiž součástí rakouské, francouzské a belgické skupiny.
Podle ekonomů by ovšem dopad této daně zaplatili v první řadě klienti. O tom i hovoří šéf Monety Money Bank Tomáš Spurný: „My dnes zaměstnáváme zhruba 2700 lidí a samozřejmě to bude mít vliv na zaměstnanost. Bude to mít vliv na počet poboček, to je, řekněme, ta první reakce, jak se snažit zlepšit ziskovost banky, abychom takovou daň byli schopni absorbovat. Druhá reakce bude, a to je samozřejmě součástí konkurenčního prostředí, že budeme muset zdražit naše služby, ať už jsou to úrokové míry na úvěrových produktech, či snížit úrokové míry na produktech depozitních a vytvořit nebo přehodnotit poplatkovou politiku,“ uvedl Spurný.
V loňském roce již byla zavedena daň z nadměrných zisků, tzv. windfall tax. Sněmovna schválila daň z mimořádných zisků pro energetické firmy, banky či rafinerie 4. listopadu 2022. Má platit až do konce roku 2025. Stát na této dani ovšem od bank vybral méně, než očekával (celkem bylo vybráno 700 milionů korun, předpoklad byl asi 33 miliard korun). Uvažuje se i o zkrácení lhůty pro tuto daň. „Ministerstvo financí aktuálně připravuje pro vládní koalici analytický materiál, který porovnává dosavadní výnosy z daně z mimořádných příjmů s vynaloženými náklady státu na pomoc domácnostem a firmám v době vysokých cen energií. Na základě tohoto materiálu se povede v koalici debata, zda se windfall tax ponechá na celé zákonné tříleté období, nebo zda se toto období o rok zkrátí. Rozhodnutí pak bude na vládě jako celku,“ uvedla mluvčí ministerstva financí Gabriela Krušinová.
Sektorová daň platí od letošního roku na Slovensku, kde činí 30 % ze zisku. Daň má u našich sousedů v letošním roce vynést 336 milionů eur, v přepočtu asi 8,5 miliardy korun. Sazba bankovní daně by měla podle předlohy klesat.