INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Třetí sazba DPH vzbuzuje rozporuplné pocity

16.5.2014

Vládní koalice se ve středu 16. 4. dohodla na zavedení třetí sazby DPH ve výši deseti procent. Třetí sazba by měla platit pro léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu. Podnikatelé se však bojí zvýšení administrativní zátěže. Podle mluvčí Hospodářské Komory Lenky Vodné časté změny podmínek v České republice nepříznivě ovlivňují podnikatele a ztěžují jim plánování budoucích podnikatelských aktivit.

"Lze předpokládat, že zavedení třetí sazby povede ke komplikacím v zatřídění zboží a služeb do správné daňové sazby," uvedl daňový poradce ze společnosti Pro Factum Consulting Petr Frisch. Také se obává, že snížení sazby je příliš malé na to, aby vedlo ke snížení cen pro konečné spotřebitele. Jediný, koho tato změna ovlivní, prý bude stát. "Odhadujeme, že zavedení třetí sazby povede k poklesu výnosu z DPH až o dvacet miliard Kč ročně, které bude potřeba nahradit jinými daněmi," dodal Frisch.

"Navrhované zavedení třetí sazby DPH je jako zásadní opatření uskutečňováno ve spěchu a bez pečlivé analýzy dopadu na státní rozpočet či podnikatelské prostředí. Dle zveřejněných informací by měl být výpadek příjmů státního rozpočtu způsobený zavedením třetí sazby daně kompenzován důslednějším výběrem daní. Přitom však není zřejmé, jakými konkrétními metodami chce vláda tohoto výsledku dosáhnout," komentovala pro ČTK Lenka Vodná.

O snížení DPH na dětské pleny bude muset vláda ještě jednat s Evropskou komisí, jelikož toto snížení neumožňuje evropská směrnice o DPH. „Směrnice o DPH umožňuje uplatňovat sníženou sazbu daně jen na zboží a služby ve vymezeném seznamu. Dětské pleny na něm nejsou“, uvedla pro MF DNES Denise Clarembauxová z tiskového oddělení evropského komisaře pro daně. Odborníci se však obávají, že vyjednání výjimky pro dětské pleny nebude jednoduché. Podle bývalého šéfa daňového odboru na ministerstvu financí, Martina Jareše, by při vyjednávání Česká republika potřebovala získat podporu některého silnějšího státu, jako je například Německo nebo Francie.

Politici si od zavedení třetí sazby DPH pro léky, knihy, pleny a dětskou výživu slibují snížení inflace v následujícím roce 2015. Odborníci jsou na toto téma však skeptičtí. „Cena těchto výrobků by vlivem snížení DPH mohla poklesnout zhruba o čtyři procenta. Meziměsíční inflace v lednu příštího roku by tímto snížením mohla klesnout zhruba o 0,1 procentního bodu a obdobně i celoroční inflace, což je skoro zanedbatelné", uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Naopak analytik Komerční banky Jiří Škop je jiného názoru. "Vzhledem k tomu, že položky budou patrně velmi sledovány a je jich poměrně málo, může dojít k plnému promítnutí poklesu DPH do cen a prodejci si nezvýší své ziskové marže. Respektive by zvýšení těchto marží nemělo být vysoké", uvedl. Analytik UniCreit Bank Pavel Sobíšek předpokládá snížení cen jen u léků, jelikož jsou jejich ceny regulovány centrálně.