INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Testování ve firmách

31.3.2021

Od 3. března se ve firmách s více než 250 zaměstnanci začalo plošně testovat na Covid 19. Od 10. března se tato povinnost týká i podniků s 50 až 249 zaměstnanci. Od 26. března musí testovat i firmy s počtem 10 až 49 zaměstnanců. Stát na samotestování zaměstnanců ve firmách přispěje z veřejného zdravotního pojištění 60 korun na test a proplatí čtyři testy měsíčně na každého zaměstnance si osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ).

„Jsme v situaci, že testujeme 2,8 milionu obyvatel, a to prostřednictvím testování ve firmách a rovněž testováním na úřadech státních a veřejných,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle Havlíčka se nyní testuje 300 až 400 tisíc lidí denně.

Firmám k samotestování jsou doporučovány zejména antigenní testy, které lze pořídit prostřednictvím subjektů z průběžně aktualizovaného seznamu na webu ministerstva zdravotnictví. Firmy mohou i využít testování prostřednictvím „závodního“ či smluvního lékaře daného podniku nebo externího poskytovatele zdravotních služeb.

Zaměstnavatel jednou měsíčně vykáže vůči zdravotní pojišťovně počty provedených testů prostřednictvím příslušného formuláře.

Vláda rozšířila povinnost testování na firmy od jednoho do devíti zaměstnanců, neziskové organizace a OSVČ, které se setkávají s jinými pracovníky nebo zákazníky. Celkem se jedná o 1,1 milionu dalších zaměstnanců či podnikatelů. Povinnost testovat jednou týdně začne platit od 6. dubna. Živnostník nebude muset test podstupovat tehdy, pokud pracuje výhradně z domova a při práci se setkává výhradně se členy své domácnosti.

Výjimku z testování mají osoby, které prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19, uplynula doba jejich izolace, nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19, a od prvního pozitivního RT-PCR testu nebo POC antigenního testu neuplynulo více než 90 dní. Tyto skutečnosti se prokazují lékařskou zprávou. Dále se nemusí testovat osoby, které jsou již očkované proti onemocnění COVID-19, pokud od druhé dávky (resp. od jediné, jde-li o jednodávkové očkování) uplynulo již 14 dnů, mají vystavený certifikát Ministerstva zdravotnictví a neprojevují příznaky nemoci.