INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Souhrn změn v letošním roce

4.1.2022

V letošním roce čeká daňové poplatníky řada změn. V dnešním článku si o nejdůležitějších změnách můžete přečíst.

Vyšší minimální mzda
Minimální mzda se zvyšuje o tisíc korun na 16 200 korun. Výše minimální mzdy i ovlivňuje minimální zálohy na zdravotní pojištění pro OSVČ, která je nově ve výši 2 627 korun. I výše školkovného je závislá na výši minimální mzdy. Rodiče si budou moci odečíst z daní až 16 200 korun.

Nová výše paušální daně
Nová výše paušální daně pro živnostníky je 5 944 korun. V této částce je zahrnuta záloha na minimální zdravotní pojištění (2 627 korun), záloha na minimální sociální pojištění navýšené o 15 % (3 267 korun) a záloha na daň z příjmů ve výši 100 korun. OSVČ se do tohoto režimu mohou přihlásit do 10. ledna přes on-line formulář na webových stránkách ministerstva financí.

Sleva na dani na poplatníka
S příchodem nového roku došlo k navýšení slevy na dani na poplatníka o tři tisíce korun. Základní sleva pro rok 2022 je 30 840 korun (v minulém roce činila 27 840 korun).  Sleva ve výši 2 570 korun se u zaměstnanců uplatňuje měsíčně, pokud u svého zaměstnavatele podepíší prohlášení poplatníka.

Vyšší slevy na děti
V letošním roce si i poplatníci z daní odečtou vyšší slevy na děti. U jednoho dítěte roční částka zůstává stejná - 15 204 korun, na druhé dítě se ale částka zvýšila o 2 916 korun, činí tak 22 320 korun. A na každé další dítě se částka zvýšila o 3 636 korun na 27 840 korun. Novinkou je i zrušení zastropování měsíčního daňového bonusu (rozdílu mezi vypočtenou daní z příjmů a slevou na děti), který finanční úřad vyplácí v případě vyměření záporné daňové povinnosti. Doposud maximální výše bonusu činila 60 330 korun. Od letošního roku lze čerpat bonus bez omezení.

Otcovská
Od 1. ledna se i prodloužila podpůrčí doba z jednoho týdne na dva týdny. Další novinkou je, že se lhůta pro čerpání otcovské nově prodlouží o odpovídající počet dnů v případě, že dítě bude během prvních šesti týdnů hospitalizováno. Typickou situací je umístění miminka v inkubátoru nebo jiná zdravotní komplikace. Tatínci tak nepřijdou o nárok na dávku po šesti týdnech od porodu.