Zákon o evidenci tržeb již vstoupil do účinnosti a v souvislosti s ním došlo ke snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 % s výjimkou alkoholických nápojů. Do elektronické evidence tržeb je zatím zapojeno podle DIČ přes 36 tisíc podnikatelů (údaj k 1.12.). Finanční správa bude provádět kontrolu dodržování EET až po analýze příchozích dat, tedy za několik dnů.
Řada restaurací kvůli nákladům za pokladny, software a poplatky o několik korun zdražila. Podle Babiše k tomu ale není důvod, protože se současně snížila DPH pro stravovací služby z 21 na 15 procent. „A 15 procent je ještě vysoká a já bych se osobně přimlouval, aby byla ještě nižší,“ řekl ministr. Uměl by si představit DPH na úrovni osmi procent. Některé provozovny získaly vybavení k evidenci zdarma od pivovarů.
Avšak snížené DPH neplatí pro všechny stravovací služby. Nižší DPH mohou uplatňovat například restaurace, kavárny či cateringové společnosti. Do nižší sazby naopak nespadají školní jídelny nebo stravovací služby poskytované v souvislosti s poskytování zdravotních a sociálních služeb (zde platí osvobození). Snížení DPH se také nedotkne alkoholických nápojů a tabákových výrobků, kdy se nadále uplatní základní sazba daně.
Co se týče startu elektronické evidence tržeb, obešel se zcela bez problémů. „Od dnešní půlnoci zaslali podnikatelé Finanční správě již přes 1,3 milionů účtenek (k 1.12. 13:00). Průměrná doba odezvy je pod 97ms, čímž tedy odpadají obavy z tvorby jakýchkoliv front v důsledku elektronické evidence tržeb,“ uvedl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.
Předseda KDU-ČSL už předložil návrhy na změny zákona. „Prosazovali jsme – a prosazujeme nadále, aby se vybírání daní zlepšilo, koneckonců ve volebním programu jsme měli zavedení registračních pokladen. Trvali jsme ale také na prosazování koaliční smlouvy. V té se říká, že EET dopadne na vybrané skupiny. Domníváme se, že by neměli být postiženi drobní podnikatelé. Navrhovali jsme, aby byla stanovena hranice tržeb, pod níž by EET neplatila z toho důvodu, že nedává smysl, protože daňový výběr je natolik malý a náklady na EET natolik velké, že poměr není adekvátní,“ řekl Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.
KDU-ČSL má tento návrh:
- EET se bude vztahovat jen na poplatníky s obratem nad 414 000 korun
- EET se nebude týkat farmářských trhů a lidí, kteří si podnikáním pouze přivydělávají
- Z EET budou vyloučeni všichni plátci paušální daně, ne pouze ti, kteří mají obrat do 250 000 korun.