INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Obliba daňových rájů mezi českými podnikateli roste

22.5.2014

Během posledních čtyř let se téměř zdvojnásobil počet českých firem, jejichž vlastník sídlí v devíti nejoblíbenějších daňových rájích mimo Evropu.  Ještě na začátku roku 2010 mělo 700 českých společností vlastníka v některém z daňových rájů, dnes jich je už 1 700. Zájem o exotické daňové ráje nadále roste. Základní kapitál těchto podniků podle informací analytické firmy Bisnode převyšuje 12 miliard korun. Podle odborníků však firem, jejichž vlastník má sídlo v daňovém ráji, bude ve skutečnosti výrazně víc. Zkušení investoři totiž volí jinou cestu.

Největší výhodou daňových rájů je anonymita firemního vlastnictví. Podnikatelé si tam obvykle zakládají „schránku“, které patří některá firma v Česku. V současnosti jsou velmi žádané Seychely – na počátku roku 2010 bylo odsud kontrolováno 262 českých firem, letos jejich počet dosáhl 760.  Populární jsou i Panama a Marshallovy ostrovy.

I známé společnosti využívají daňové ráje. Jako nepřímý vlastník realitní skupiny Cimex Invest miliardáře Petra Lukeše je zapsána firma Stillington Corporation sídlící na karibském ostrově Curacao. Dalším příkladem může být firma Via Chem Group, kterou ovládá byznysmen Petr Sisák prostřednictvím společnosti na Britských Panenských ostrovech. Nebo na Kajmanských ostrovech registrovaný fond Verdi Capital Alternative Opportunities, což je vlastník tří velkých solárních elektráren na českém území.

S firmami, které jsou ve skutečnosti prázdnými schránkami, souvisí i problém při vymáhání daňových nedoplatků. Tím, že firmy na oficiální adrese nesídlí, jejich vedení nelze kontaktovat a státu dluží miliardy na daních – především DPH. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu pětačtyřicet fiktivních firem k loňskému dubnu nezaplatilo téměř 16 miliard korun.

To je pětina veškeré dlužné DPH a tyto peníze už státní rozpočet nejspíš nikdy neuvidí. „Obvykle jde o účelově založené firmy, jejichž životnost je velmi krátká,“ řekla Jitka Ježková z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství. „Nemají žádný majetek, což ovlivňuje i možnost daň vymáhat,“ dodala.
Kvůli daňovým únikům chce ministr financí Andrej Babiš obnovit finanční policii, kterou v roce 2006 zrušil tehdejší ministr vnitra Ivan Langer.