INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Nárok na ošetřovné budou mít i OSVČ

22.5.2024

Vládou schválená novela zákona o nemocenském pojištění obsahuje řadu novinek. OSVČ i dohodáři budou mít pravděpodobně od příštího roku nárok na krátkodobé ošetřovné. V současnosti mají OSVČ nárok jenom na dlouhodobé ošetřovné.

Ošetřovné je dávka vyplácená osobě, která nemůže docházet do zaměstnání, neboť se stará o nemocného člena rodiny či dítě mladší 10 let.  Krátkodobé ošetřovné lze čerpat maximálně 9 kalendářních dnů. Rodiče se mohou v ošetřování dítěte vystřídat, ovšem pouze jednou.

Dle novely by tak ošetřovné od příštího roku měli pobírat dohodáři, osoby samostatně výdělečně činné či lidé se zaměstnáním malého rozsahu. Podmínkou pro nárok na krátkodobé ošetřovné bude účast na nemocenském pojištění alespoň tři měsíce přede dnem vzniku potřeby ošetřování. OSVČ budou moci ošetřovné čerpat, i pokud vznikla účast na pojištění do 8 kalendářních dní od skončení zaměstnání, které také zakládalo (alespoň v posledních třech měsících) účast na nemocenském pojištění.

Aktuálně je minimální nemocenské pojištění  pro OSVČ ve výši 216 korun měsíčně. Dle odhadu by po zavedení ošetřovného pro OSVČ a dohodáře mohlo přibýt zhruba 2,5 procenta případů. Výdaje by se mohly ročně zvednout asi o 29 milionů korun.

Součástí novely je i elektronizace a digitalizace „Digitalizujeme a elektronizujeme i oblast nemocenských dávek… Agendu odbavíme plně elektronicky. Nastavujeme i to, aby také další skupiny osob, pokud platí adekvátní nemocenské pojistné, měly nárok na dávky. Rozšiřujeme, zlepšujeme ochranu těchto lidí,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Od nového roku by se tak měly elektronicky vyřizovat i mateřská, otcovská a běžné i dlouhodobé ošetřovné.

Změny nastanou i u dlouhodobého ošetřovného. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zrušit podmínku shodného bydliště u druha nebo družky. V praxi se často stávalo, že u nájemního bydlení nechtěl pronajímatel udělit souhlas s trvalým pobytem. Ruší se i podmínka udělení písemného souhlasu ošetřované osoby s poskytováním dlouhodobé péče.