INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Digitální daň v EU

15.11.2018

Ministři financí se na Radě ECOFIN mimo jiného věnovali návrhu na zdanění digitálních služeb.  Cílem je snaha o přizpůsobení pravidel mezinárodního zdanění internetových gigantů. Státy ovšem k otázce zdanění mají rozdílné názory.

Daň z digitálních služeb je součástí legislativního balíčku k digitálnímu zdanění vydaného Evropskou komisí v březnu letošního roku. Evropská komise navrhovala prozatímní daň z digitálních služeb a daň se má vztahovat na příjmy z některých digitálních aktivit firem s celkovým minimálním ročním celosvětovým příjemce ve výši 750 miliónů eur (zhruba 19,3 miliardy korun) a příjmy v Evropské unii ve výši 50 miliónů eur (asi 1,3 miliardy korun).

Nepřímá daň by se měla týkat asi 180 společností (i například Google či Facebook). Při návrhu daně ve výši tří procent by odhadované příjmy činily pro členské státy ročně asi pět miliard eur (zhruba 129,2 miliardy korun).

Tento návrh by měl v rámci Evropské unie fungovat, dokud se svět v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) nedomluví na celosvětové podobě pravidel pro digitální společnosti.
Někteří představitelé evropských technologických společností varovali, že návrh Evropské komise na zavedení digitální daně v Evropské unie bude mít negativní dopad na inovace i hospodářský růst. Obávají se toho, že velké americké technologické firmy budou schopny náklady spojené s novou daní vstřebat, menší evropské podniky budou zasaženy nepřiměřeným způsobem, protože vytvářejí většinu svých tržeb v Evropské unii.

Francie a některé další státy evropského bloku chtějí přijmout nová pravidla ještě v letošním roce. Naopak mezi skeptické země lze zařadit například Irsko, Švédsko či Dánsko. Přijetí dohody na úrovni OECD podporuje i česká ministryně financí Alena Schillerová.

„Jsem otevřena hledání kompromisu na prosincovém ECOFIN, nicméně zavedení krátkodobého řešení musí být pouze dočasným řešením, než bude dosaženo kompromisu na řešení dlouhodobém. Z tohoto důvodu musí být jeho nedílnou součástí přesně definovaná doložka o skončení platnosti. Musí být tedy zaručeno, že bude platné po omezenou dobu a nahradí ho řešení dlouhodobé, dohodnuté na platformě OECD,“ řekla ministryně financí ČR Alena Schilerová.

Velká Británie, která má v březnu vystoupit z Evropské unie, plánuje od dubna 2020 zavést svou vlastní verzi daně z digitálních služeb. Daň bude činit dvě procenta z tržeb, které internetové podniky vytvoří v Británii. Bude se týkat jen ziskových firem s globálními tržbami nejméně 500 milionů liber za rok. Dopadnou by tak měla například na Google, Facebook nebo Amazon.