INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Babiš chce nižší daně

28.2.2017

Minulý týden jsme vás informovali a plánu Bohuslava Sobotky zavést progresivní zdanění příjmů. Sobotka navrhuje zavést čtyři daňová pásma. Lidé s příjmy nad 50 tisíc korun by měsíčně odváděli 32% daň. Polepšit by si měli lidé s nižšími příjmy. I Andrej Babiš představil svou vizi o daních v České republice.

Ministr financí by chtěl zaměstnancům s příjmy do 113 tisíc korun měsíčně daně snížit a u lidí s vyšším příjmem výši daňové sazby ponechat.

„Potřebujeme dlouhodobě předvídatelné stabilní daňové prostředí. Není důvod navyšovat daně, naším cílem je naopak daně snižovat. Představujeme si dvě sazby, tak jak je to dneska. U zaměstnanců s vyššími příjmy chceme daně stabilizovat, u lidí s nízkými a středními příjmy je chceme naopak snižovat,“ zmínil Babiš.  Avšak ministr financí už neřekl, o kolik by se sazba daně měla snižovat. Chce nejdříve analyzovat dopady na státní rozpočet.

Babiš zkritizoval i zmíněný plán sociální demokracie. „Vypadá to, že sociální  demokracie úspěšným lidem vyhlásila třídní boj, což mě nepřekvapuje, když chce ve vládě sedět s komunisty,“ řekl Babiš. Je i proti zavedení sektorové daně pro banky. Dle něj by zavedení této daně dopadlo především na lidi a společnosti by zase začaly daně optimalizovat.

Lídr hnutí ANO počítá se zachováním současné 19% daně pro firmy. Babiš i připouští možnost snížit sociální pojištění pro živnostníky a společnosti, stejně jako některé sazby DPH. Snížení sociálního pojištění by mělo odrazit na platech zaměstnanců. Jak toto zajistit je ovšem otázkou.

Předseda ODS Petr Fiala rovněž zmínil, že strana chce snížit zdravotní a hlavně sociální odvody, jež patří k nejvyšším v Evropě. „Až se po těchto volbách dostaneme do vlády, změnu daňového systému provedeme. Chci slíbit jednu důležitou věc: My tyto změny uděláme naráz a po zbytek volebního období daně měnit nebudeme,“ řekl Fiala.

Kromě snížení daní by chtěl Babiš i snížit počet členů parlamentu o téměř dvě třetiny. Dle něj by menší počet zákonodárců zajistil větší efektivitu. Chtěl by i omezit délku trvání mandátu poslance jen na dvě volební období.