INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zvýšení minimální mzdy na 14 600 korun

5.12.2019

Od ledna by mělo dojít v České republice ke zvýšení minimální mzdy o 1 250 korun na 14 600 korun. Letos si lidé nejméně vydělají 13 350 korun. Minimální mzdu pobírá zhruba 150 tisíc lidí. Odbory požadovaly růst o 1 650 korun, zaměstnavatelé chtěli přidat maximálně 700 korun. Koalice se nakonec domluvila na růstu 1 250 korun. Návrh čeká už jen na schválení vlády. Minimální mzda se tak zvýší na více jak 40 % průměrné mzdy.

Česká republika se dlouhodobě drží na nejnižších příčkách, co se týče minimální mzdy. Například sousední země jako je Slovensko a Polsko budou mít v příštím roce minimální mzdu větší. Na Slovensku bude minimální mzda 580 eur (přibližně 14 865 korun) a v Polsku ve výši 2 600 zlotých (tedy cca 15 600 korun). V Německu bude od roku 2020 činit minimální mzda 9,35 eur za hodinu, tedy cca 240 korun za hodinu. V příštím roce bude tak v Německu minimální měsíční mzda ve výši přibližně 43 500 korun.

Minimální mzda se naposledy navyšovala v lednu letošního roku. Ekonomové ovšem před dalším růstem varují. Dle ekonoma Lukáše Kovandy by vláda i odboráři měli brát větší ohled na zaměstnavatele. „Prosperita totiž pozvolna mizí. Neberou dostatečně na zřetel třeba chřadnutí německé ekonomiky, které ohrožuje český průmysl,“ vysvětluje. Minimální mzda se podle něj za posledních 10 let zvýšila o devadesát procent. „To je pro zaměstnavatele pořádnou dardou, která je přiměje rychleji automatizovat a robotizovat výrobu. Zejména v čase citelného ekonomického útlumu je to donutí k rychlejšímu propouštění,“ varuje Kovanda s tím, že o práci přijdou zejména ti, kteří nemají silné zastání odborů.

„Minimální mzda roste výrazně rychleji než naše ekonomika a inflace i než průměrná mzda. Dlouhodobě za zaměstnavatele požadujeme jasný vzorec pro výpočet minimální mzdy, který respektuje výkon ekonomiky a inflaci,“ uvedla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

S minimální mzdou vzroste i mzda zaručená. Zaručená mzda představuje nejnižší výdělek, na který má pracovník podle složitosti vykonané práce a podle odbornosti nárok. Zaručená mzda se vyplácí v osmi stupních. Od ledna by se měla zvednout z nynějších 13 350 korun na 26 700 korun na 14 600 korun až 29 200 korun. Do první skupiny spadají například uklízečky, pokladní patří do třetí skupiny. V osmé skupině jsou například vyšší manažerské pozice.