Minimální mzda se v příštím roce zvýší o 1 000 korun na 16 200 korun. Zaměstnanci budou tedy pobírat minimálně 96,40 korun za hodinu. S růstem minimální mzdy se i zvýší zaručená mzda, a to dle odbornosti, složitosti a odpovědnosti práce až na 32 400 korun. Ve veřejném sektoru by mělo dojít k plošnému růstu platů o 1 400 korun.
Ve srovnání s ostatními státy Evropské unie patří Česká republika k zemím s jedním nejnižších poměrů minimální mzdy vůči průměrné mzdě. V roce 2017 byla tato relace jen 37,1 %. Díky růstu minimální mzdy v posledních letech však v příštím roce dosáhne zhruba 41,7 % průměrné mzdy.
Ministerstvo práce a sociálních věcí původně navrhovalo zvýšení o 2 800 korun na 18 000 korun. „Lidé, kteří pracují a snaží se, se mají ze své mzdy uživit. Jsem zklamaná, budeme 400 korun pod minimální mzdou Polska,“ napsala ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zaměstnavatelé a odboráři se na částce neshodli. Podnikatelé prosazovali zvýšení minimální mzdy o inflaci (o 500 korun), odboráři hlasovali pro vyšší růst.
Ani odboráři nejsou s výsledkem vyjednávání spokojeni. Poukazují na to, že nejnižší výdělek je v Česku pod hranicí příjmové chudoby. „Přezíravost. Vláda Andreje Babiše mohla dokázat, že myslí na lidi. Že si uvědomuje hodnotu práce. Místo toho kabinet zvýšil minimální mzdu o tisíc korun. Jsme na tom hůř než Slováci i Poláci. To je vrchol arogance. Tento bod ještě otevřeme!“ uvedl Josef Středula.
Jak již bylo napsáno v úvodu, zvýší se i zaručená mzdy. Nejnižší úrovně zaručené mzdy platí pro zaměstnance, jejichž mzdy nejsou sjednány v kolektivních smlouvách a u zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Typy práce se zařazují do osmi stupňů a pro každou z nich je stanovena příslušná nejnižší úroveň zaručené mzdy. Nejvyšší úroveň zaručené mzdy je dvojnásobek mzdy minimální. Pro příští rok tedy 32 400 korun. Roční mzdové náklady na zaměstnance s nejnižším výdělkem zaměstnavatelům v příštím roce vzrostou zhruba o 16 tisíc korun.
Růst minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy by měl navýšit i příjmy státu. Co se týče sociálního pojištění, mělo by se vybrat o 0,97 miliardy korun více než v letošním roce. Příjmy ze zdravotního pojištění by se měly zvýšit o zhruba 0,36 miliardy korun. Dle odhadů lze předpokládat zvýšení ročních mzdových nákladů zaměstnavatelů v podnikatelské sféře o cca 5,69 miliardy korun, v nepodnikatelské sféře o zhruba 0,37 miliardy korun.