Vzhledem k epidemiologické situaci rušíme prezenční školení, která se měla konat do konce roku 2021. Realizujeme pouze online vzdělávání.
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zvýšení minimální mzdy

11.11.2021

Minimální mzda se v příštím roce zvýší o 1 000 korun na 16 200 korun. Zaměstnanci budou tedy pobírat minimálně 96,40 korun za hodinu. S růstem minimální mzdy se i zvýší zaručená mzda, a to dle odbornosti, složitosti a odpovědnosti práce až na 32 400 korun. Ve veřejném sektoru by mělo dojít k plošnému růstu platů o 1 400 korun.

Ve srovnání s ostatními státy Evropské unie patří Česká republika k zemím s jedním nejnižších poměrů minimální mzdy vůči průměrné mzdě. V roce 2017 byla tato relace jen 37,1 %. Díky růstu minimální mzdy v posledních letech však v příštím roce dosáhne zhruba 41,7 % průměrné mzdy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí původně navrhovalo zvýšení o 2 800 korun na 18 000 korun. „Lidé, kteří pracují a snaží se, se mají ze své mzdy uživit. Jsem zklamaná, budeme 400 korun pod minimální mzdou Polska,“ napsala ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).  Zaměstnavatelé a odboráři se na částce neshodli. Podnikatelé prosazovali zvýšení minimální mzdy o inflaci (o 500 korun), odboráři hlasovali pro vyšší růst.

Ani odboráři nejsou s výsledkem vyjednávání spokojeni. Poukazují na to, že nejnižší výdělek je v Česku pod hranicí příjmové chudoby. „Přezíravost. Vláda Andreje Babiše mohla dokázat, že myslí na lidi. Že si uvědomuje hodnotu práce. Místo toho kabinet zvýšil minimální mzdu o tisíc korun. Jsme na tom hůř než Slováci i Poláci. To je vrchol arogance. Tento bod ještě otevřeme!“ uvedl Josef Středula.

Jak již bylo napsáno v úvodu, zvýší se i zaručená mzdy. Nejnižší úrovně zaručené mzdy platí pro zaměstnance, jejichž mzdy nejsou sjednány v kolektivních smlouvách a u zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Typy práce se zařazují do osmi stupňů a pro každou z nich je stanovena příslušná nejnižší úroveň zaručené mzdy. Nejvyšší úroveň zaručené mzdy je dvojnásobek mzdy minimální. Pro příští rok tedy 32 400 korun. Roční mzdové náklady na zaměstnance s nejnižším výdělkem zaměstnavatelům v příštím roce vzrostou zhruba o 16 tisíc korun.

Růst minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy by měl navýšit i příjmy státu. Co se týče sociálního pojištění, mělo by se vybrat o 0,97 miliardy korun více než v letošním roce. Příjmy ze zdravotního pojištění by se měly zvýšit o zhruba 0,36 miliardy korun. Dle odhadů lze předpokládat zvýšení ročních mzdových nákladů zaměstnavatelů v podnikatelské sféře o cca 5,69 miliardy korun, v nepodnikatelské sféře o zhruba 0,37 miliardy korun.