Informace ke COVID-19: Aktuální podmínky účasti na prezenčních školeních
INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zvýšení daní

12.5.2021

Dle zprávy OECD má Česká republika šesté nejvyšší zdanění práce ze 36 členských zemí. Vyšší zdanění mají země: Belgie, Německo, Rakousko, Francie a Itálie. V těchto zemí se ovšem průměrná mzda pohybuje mezi 65 a 112 tisíci korun měsíčně. V České republice byla v roce 2020 průměrná mzda ve výši 35 611 korun.

Do zdanění počítá OECD daň z příjmu, která se v Česku do loňského roku odvíjela od superhrubé mzdy, a odvody zaměstnance a firmy. Stát tak získal z celkových nákladů na práci českého zaměstnance (bezdětného a svobodného) 43,9 procenta.

Česká republika má tak kvůli podprůměrným mzdám a vysokému zdanění mnohem nižší kupní sílu než ostatní země. V letošním roce kleslo zdanění díky zrušení superhrubé mzdy a zároveň se zvýšila sleva na poplatníka. Nízká daň z příjmů se má ovšem za rok a půl opětovně zvýšit.

Kvůli špatnému stavu veřejných financí v důsledku koronavirové krize lze očekávat vyšší daně. Národní rozpočtová rada nebo Českomoravská konfederace odborových svazů považuje debatu o konsolidaci veřejných financí za klíčové téma letošní volební kampaně. Strany v současnosti plánují, jak zastavit zadlužování.

Koalice Spolu složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL navrhuje zeštíhlení státu a cestu hledá zejména v úsporách. „Chceme pro pracující rodiče, kteří mají tři a více dětí, daňové prázdniny. Daň z příjmů u fyzických osob nemáme v plánu zvyšovat, protože i domácnosti jsou ve velmi obtížné situaci po covidu,“ uvedl šéf lidovců Marian Jurečka. Piráti uvažují, jaké daně by se měly zvýšit. Diskutují o zvýšení daně z komerčních nemovitostí, vyšší zdanění těžby nerostných surovin či zavedení digitální daně.

ČSSD navrhuje zdanění velkých firem nebo digitální daň. „Sociální demokracii jde o to, aby náklady konsolidace veřejných financí byly spravedlivě rozprostřeny a nesli je nejbohatší občané a velké firmy, nadnárodní koncerny, banky a dosud jen velmi málo zdaňované internetové společnosti,“ vysvětluje poslanec ČSSD Roman Onderka. Uvažují i o progresivním zdanění, tedy vyšší zdanění bohatších. Vhodnou daňovou reformou, která nepostihne nízkopříjmové a bude „opatrná“ směrem ke střední třídě, lze podle Onderky v prvním roce získat navíc 100 miliard korun. Nevylučuje ale ani reformu majetkových daní.