INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Zrušení firemních benefitů

2.8.2023

Vláda uvažuje o zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Mezi benefity například patří stravenky, levnější nákup jídla, zdravotnických potřeb či sleva ve fitcentru. Zaměstnanecké benefity poskytuje téměř devadesát procent firem.

V současnosti jsou některé benefity osvobozeny od daně, pokud se vejdou do limitu 20 000 korun za rok, jiné ani žádný limit nemají, například sportovní nebo kulturní akce.

Ministerstvo financí očekává, že firmy nahradí benefity zvyšováním mezd. Jejich následným zdaněním by měl dodatečně získat 1,4 miliardy korun ročně.

„Bez daňového zvýhodnění si benefity nebudou moci dovolit poskytovat, což poškodí jak jejich zaměstnance, tak podniky samotné. Malé a střední podniky měly v benefitech jedinou možnost, jak čelit při náboru pracovníků nadnárodním korporacím, které vysávají trh práce, a i o tuto malou výhodu nyní přijdou. Stát počítá s tím, že zrušením podpory benefitů uspoří 1,4 miliardy korun. Nicméně přes 90 procent zaměstnavatelů avizuje v tomto případě benefity zcela zrušit, tedy se žádné dodatečné daně nevyberou,” uvádí Asociace malých a středních podniků a živnostníků v ČR v tiskové zprávě.

Mělo by dojít i ke zrušení osvobození nadlimitních stravenek. Aktuálně není osvobození příjmů ve formě stravenek nijak omezeno. Nově by se měl zavést horní limit osvobození stravenek v obdobné výši jako u peněžitého příspěvku na stravování – stravenkového paušálu, tedy částka odpovídající 70 procentům horní hranice stravného pro zaměstnance odměňované platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin za jednu odpracovanou směnu, nyní 107,10 koruny.

Součástí vládního návrhu je i snížení limitu pro osvobození příjmů z tombol a hazardních her a to ze stávajících jednoho milionu korun na 50 000 korun. Mnohem více hráčů tak bude muset podávat daňové přiznání.