Od letošního roku platí novela zákona o zaměstnanosti, která kromě jiného mění definici nelegální práce.
Novela zrušila podmínku soustavnosti z definice nelegální práce a výslovně specifikuje, že délka trvání takové práce již není určující. Zpřísnily se i sankce za nelegální práci. Nově může firma, které umožňuje nelegální zaměstnávání, dostat dvouletý zákaz činnosti.
Dle Českého statistického úřadu počet podnikatelů a živnostníků, kteří nemají žádné zaměstnance, v Česku meziročně vzrostl o 6,5 procent. Důvodem podle ekonomů nejspíše budou změny v dohodách o provedení práce, které se více přibližují klasickému pracovnímu poměru. Část dohodářů pravděpodobně přešlo do švarcystému, kde nadále pracují pro ty samé firmy jen s živnostenským listem. Práce konaná OSVČ v takovém případě naplňuje pojmové znaky závislé práce uvedené v zákoníku práce. Jde o nadřízenost zaměstnavatele a podřízenost zaměstnance, výkon práce jménem a podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji vykonává osobně.
„Důsledky nelegálního zaměstnávání dopadají negativně na bezpečnost a ochranu zdraví takto zaměstnaných pracovníků, na jejich pracovní podmínky a jsou příčinou obtížného vymáhání jejich zákonných nároků. Chceme se proto ještě více zaměřit na odhalování nelegálního zaměstnávání, zastřeného zprostředkování zaměstnání, kontroly pracovních podmínek cizinců,“ uvedl generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Martin Melecký.
Za tzv. švarcsystém se považuje takové práce, která má znaky závislé práce, ale je vykonávaná mimo rámec pracovněprávního vztahu. Firmy využívají tuto formu spolupráce nejen kvůli úspoře nákladů, ale i kvůli snížení administrativy. Jedná se ovšem o nelegální zaměstnávání a firma může dostat pokutu 50 tisíc až 10 milionů korun. Osoba „zaměstnaná“ ve švarcsystému může dostat pokutu až 100 tisíc korun. Kromě pokuty hrozí i povinnost doplatku pojistného správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně, které by firma i pracovník platili, kdyby se jednalo o regulérní pracovní smlouvu.