INTEGRA CENTRUM s.r.o.
vzdělávací kurzy, školení, semináře

Změny pro vesnické spolky a drobné podnikatele v oblasti EET

25.4.2017

Elektronická evidence tržeb už funguje téměř pět měsíců. Mnoho otazníků ovšem panuje nad činností neziskových organizací. Zástupci spolků a veřejných organizací se již setkali na konferenci s názvem Vesnické spolky a EET. Na této konferenci mělo dojít ke školení, jak mají spolky naložit se zákonem o EET, však ani tvůrci zákona v tom nemají zcela jasno.

Ministerstvo financí chystá změny pro vesnické spolky a do konce dubna chce zveřejnit řešení, které by mělo ulevit venkovským spolkům a neziskovým organizacím při elektronické evidenci tržeb. Ministr financí Andrej Babiš i slibuje úlevy pro podnikatele s nejmenšími příjmy.

„Při výjezdech jsem si všiml, že na venkov dopadla EET mnohem více než na města,“ řekl na konferenci Andrej Babiš. Dle něj by spolky neměly spadat do elektronické evidence tržeb vůbec.

V březnu Finanční správa vydala sborník příkladů, kdy musí či nemusí neziskové organizace vést EET. Zatím platí úleva pro spolky, které nemají tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti vyšší než 175 tisíc korun ročně a tržby netvoří více než pět procent celkových příjmů.

„Zpětná vazba je taková, že ta částka je blízko tomu, co považují i spolky za drobnou podnikatelskou činnost a do konce dubna dáme stanovisko, jak k tomu přistoupíme,“ uvedl na konferenci šéf Finanční správy Martin Janeček. Dále dodal, že částka je uvedena jen v metodice Finanční správě, nikoli v zákoně. Tím tedy vzniká prostor pro případné zvýšení částky a pro další diskuzi. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová uvedla, že je prostor i pro aktualizaci metodiky a příkladů z praxe.

Jak již bylo zmíněno, Babiš znovu uvažuje i nad výjimkou pro drobné podnikatele. „Dospíváme k názoru, že někteří, kteří nemají pravidelnou podnikatelskou činnost, kteří jen občas, nebo nepravidelně podnikají, nebo mají malé tržby, ti nejmenší by měli možnost požádat o paušální daň. Na základě výkazu podnikání do 250 tisíc ročně by si domluvili s námi daň a na základě toho by nemuseli evidovat. To nás učí život.“ uvedl Babiš již na začátku prosince loňského roku. Zmíněný návrh ovšem nebyl přijat.

Před volbami bude elektronická evidence tržeb velkým tématem. Například politická strana KDU-ČSL nesouhlasí s tím, aby zbývající dvě fáze, které mají platiti příští rok pro výrobce, řemeslníky či lékaře vůbec odstartovaly. ODS chce zrušit celou EET.